Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Izabela Bukowska (Maryjka, matka Jana), Grzegorz Kwiecień (Kacper, ojciec Jana), Artur Barciś (Szymche Kajumin)
Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.
W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).
Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.
Odc. 20
Maryjka, matka Jana, martwi się o swojego syna. Mówi mu, że czas na ożenek, bo tylko założenie rodziny może go uchronić przed jakimiś głupstwami. Jan wyznaje, że Nechajka obiecała mu, że za niego wyjdzie. Rodzice Jaśka jednak nie chcą zaakceptować wybranki syna. Jan wybiera się do Szymche Kajumina, by zatopić smutki w gorzałce. Żyd znów odmawia przyjęcia zapłaty, bo Jan, zwany Kohutem, kolejny raz pije ze smutku. Mężczyzna wyznaje, że jeśli już nie Nechajka, to jakakolwiek kobieta go zadowoli, byle konia albo ziemię wniosła w posagu. Bo dla Jaśka bez ziemi i konia, którym można by ją obrobić, nie ma życia.