Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2011 13:45
Zapraszamy na trzydziesty drugi odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Kazimierz Kaczor (Ksiądz Środa)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 32

W trakcie pogrzebu starego Denderysa Jaśko zabiera trąbę, na której grał Józek Rzechotka, tłumacząc, że „bambaryła, co im miedzę na trzy palce odkroił, nie będzie przy ich trąbie do królestwa niebieskiego wkraczał”. Wkrótce mężczyzna musi ostudzić swój gniew, bo nieubłaganie zbliża się termin jego ślubu z Rozalią Ziębicką. Idzie do księdza Środy, by przeprosić za niechrześcijański gest. Ksiądz próbuje ostudzić Jaśka i pokazać mu, jak po chrześcijańsku powinien ustalać priorytety w życiu. Dojrzały Jan snuje refleksję o dziwnych kolejach losu, którego nie umiemy przewidzieć, choć dla nas jest on na miarę szyty.