Teatr Polskiego Radia

Opowieść gminna o doktorze Johannie Fauście, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 00:01
Zapraszamy na słuchowisko wg XVI-wiecznej legendy o Fauście Johanna Spiessa. Adaptacja radiowa Joanny Szwedowskiej, reżyseria Jana Warenyci. Premiera słuchowiska odbyła się w 2000 r. w ramach cyklu "Filozoficzne rozprawy i przypowieści".

Historyczny Faust urodził się ok. 1480 roku (zmarł ok. 1540) w jednym z miasteczek Wittenbergi jako Georg Zabel. Studiował, ale studiów nigdy nie ukończył. Wędrował po Europie (głównie po Niemczech) przedstawiając się jako alchemik, astrolog i adept czarnej magii. Przypisuje mu się autorstwo traktatu alchemicznego "Zmuszenie piekła". Był ścigany za różne sprawki (w tym też za pedofilię). Zginął w Oberży Pod Lwem, w niewyjaśnionych okolicznościach, znaleziono tam jego okaleczone zwłoki. Legenda głosi, że właśnie wtedy diabeł upomniał się o jego duszę zabierając ją do piekieł, a martwe ciało Fausta przywarło twarzą do ziemi, nie dając jednocześnie możliwości odwrócenia go ku niebu.

Pierwszą książkę o Fauście wydał Johann Spiess we Frankfurcie w 1587 roku (tzw. Faustbuch) i odtąd legenda rozprzestrzeniała się na terenie Niemiec i wkrótce w całej Europy w niezliczonych wersjach prozą i wierszem. Fausta przedstawiono w niej jako bezbożnika, który - by posiąść kobietę - podpisał pakt z Mefistofelesem, ale diabeł skręcił mu kark i zabrał jego duszę do piekła. Od tego czasu Faust stał się symbolem człowieka, który zawiera pakt z szatanem, aby poznać tajemnicę istnienia.  

Autor:
Johann Spiess

Autor przekładu:
Andrzej Nowak

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Andrzej Złomski

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Inni współtwórcy:
Joanna Szwedowska - adaptacja

Obsada:
Jan Matyjaszkiewicz - Narrator, Wojciech Wysocki - Faust, Henryk Talar - Mefistofeles oraz Krzysztof Kumor, Stanisław Brudny i Grzegorz Wons