Teatr Polskiego Radia

Ryszarda Marka Grońskiego lekcja o Polakach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 17:10
Zapraszamy na premierę słuchowiska według dramatu "Papkin". Komiczne zwroty akcji i doborowa obsada gwarancją znakomitego wieczoru.
Nagranie słuchowiska Papkin. Marian Opania (Papkin) i Henryk Talar (Herszel)
Nagranie słuchowiska "Papkin". Marian Opania (Papkin) i Henryk Talar (Herszel)Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

 

Autor:
Ryszard Marek Groński

Adaptatorka i reżyserka:
Dobrosława Bałazy

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Marian Opania (Papkin), Henryk Talar (Herszel), Krzysztof Kowalewski (Wacław), Grażyna Barszczewska (Klara), Agata Góral (Alina), Grzegorz Małecki (Nieznajomy), Mirosław Wieprzewski (Murarz I), Jan Kulczycki (Murarz II)

Sztuka Ryszarda Marka Grońskiego Papkin jest utworem nawiązującym wprost do komedii Fredrowskiej. Występują w niej postaci znane każdemu z nas z Zemsty hrabiego Aleksanda. Wacław i Klara zdążyli się postarzeć i doczekać córki Aliny, obecnie panny na wydaniu. Starsze pokolenie odeszło, a średnie zubożało. Pogrążone w marazmie, długach i narastającej frustracji tkwi w starej rodzinnej siedzibie oczekując kolejnego zrywu powstańczego. Jego bezpośrednim emisariuszem staje się młody spiskowiec, który przez kilka tygodni ukrywa się w zamku, siejąc spustoszenie w sercach i kieszeniach Klary i jej córki, aby na koniec zostać zdemaskowanym przez Papkina jako antybohater. Główny bohater dramatu, Papkin, urasta do miana postaci tragicznej. Niedoceniany, niezrozumiany, uznawany za pajaca i bezużytecznego pasożyta, przez całe swoje życie nie miał szansy udowodnić, że wszystkie jego zasługi były prawdziwe. Dopiero u schyłku życia, z pomocą swego jedynego przyjaciela, Żyda Herszela, doznaje całkowitej rehabilitacji, ale na dobre zakończenie tego pełnego cierpień życia jest już za późno. Ratując honor, wybiera jedyne, w swoim przekonaniu, dobre rozwiązanie. Gorzki, komiczno-satyryczny wydźwięk dramatu napisanego przed trzydziestu laty nie postarzał się ani na jotę i we wdzięczny sposób przypomina nie tylko słynną komedię, ale także daje sporo do myślenia o współczesnych postawach Polaków. Znakomita obsada w osobach Grażyny Barszczewskiej, Mariana Opani, Henryka Talara, Krzysztofa Kowalewskiego oraz aktorów najmłodszego pokolenia - Agaty Góral i Grzegorza Małeckiego, pozwala na jedną lekcyjną godzinę (wszak słuchowisko ma 45 minut) przypomnieć sobie lekcję nie tylko literatury, ale i tę najtrudniejszą - lekcję swoich wyobrażeń i sądów o Polakach. Gwarancją znakomitej zabawy jest brawurowa gra zespołu aktorskiego i komiczne zwroty akcji.