Autor:
Luigi Pirandello
Autor Przekładu:
Zofia Jachimecka
Adaptator i reżyser:
Henryk Rozen
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Piotr Moss
Inni współtwórcy:
Joanna Strzemieczna - asystent reżysera
Obsada:
Stanisław Elsner-Załuski (Aktor), Henryk Talar (Ojciec), Elżbieta Kijowska (Matka), Joanna Trzepiecińska (Pasierbica), Grzegorz Kwiecień (Syn), Krzysztof Wakuliński (Dyrektor teatru), Małgorzata Rożniatowska (Pani Pace), Artur Janusiak (Bohater), Joanna Pach (Amantka), Przemysław Stippa (Amant), Katarzyna Słomska (Naiwna), Ewa Trochim (Charakterystyczna), Ryszard Jabłoński (Sekretarz dyrektora), Cezary Kwieciński (Maszynista)
Słuchowisko jest adaptacją słynnej sztuki metateatralnej Luigi Pirandella, włoskiego noblisty z 1934 roku, napisanej i pokazanej na scenie w 1921 roku. Premiera, którą wystawiła Compagnia di Dario Niccomedi w teatrze Valle di Roma, w stolicy Włoch, nie była sukcesem. Obecny na premierze autor wraz z córką Liettą musiał uciekać z teatru bocznym wyjściem, w obawie przed atakiem sporej grupki widzów zbulwersowanych treścią i formą sztuki. Część widzów na premierowym przedstawieniu krzyczała głośno „dom wariatów”. Tematem dramatu są skomplikowane powiązania pomiędzy autorem, stworzonymi przez niego postaciami oraz realizatorami przedstawienia opartego na scenariusza dramatopisarza. Są też w sztuce, ukazane w nieco zawoalowanej formie, skomplikowane, haniebne i nawet brutalne stosunki w pewnej rodzinie, które doprowadzają do upadku moralnego i śmierci jej członków.
Słuchowisko przedstawiane przez Teatr Polskiego Radia jest z konieczności współczesną impresją na temat „Sześciu postaci…” . Mimo, iż dramat ten powstał ponad dziewięćdziesiąt lat temu, łatwo odnaleźć w nim tematy pojawiające się w życiu społecznym i w teatrze w dzisiejszych czasach. Warto go także posłuchać dla niezwykłej formy dźwiękowej podkreślonej świetną muzyka Piotra Mossa oraz znakomitych kreacji aktorskich: Joanny Trzepiecińskiej w roli Pasierbicy, Henryka Talara w roli Ojca, Krzysztofa Wakulińskiego w roli dyrektora teatru, Elżbiety Kijowskiej w roli Matki i Małgorzaty Rożniatowskiej w roli Pani Pace.