"Nastał czas, gdy historycy mogą przedstawić pełne wyniki swych badań. "Białe plamy" zaczynają w końcu znikać z podręczników. Naukowcy odkrywają przemilczane dotąd fakty, które pozwolą nam lepiej rozumieć całą złożoność mechanizmu narodowych dziejów” – tak brzmi założenie nie do końca chyba poważnego utworu Konrada Szołajskiego, bawiącego się alternatywnymi wariantami polskiej historii. Gdzieś w tle pobrzmiewają echa zarówno antytotalitarnych wizji George'a Orwella, jak i satyrycznych wierszy Boya-Żeleńskiego czy komiksowych opowieści Kornela Makuszyńskiego…
Czy rzeczywiście Naród Wybrany zamieszkiwal tereny dzisiejszego Izraela? A może Słowianie mieli szansę na zawarcie Przymierza z Panem, tylk ją przypadkowo zaprzepaścili? Czy legenda o królu Kraku i Wandzie, co nie chciała Niemca nie jest przypadkiem zniekształcona przez antygermańską propagandę okresu słusznie minionego? A może kulisy publikacji dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” są nieco inne, niż nas tego do tej pory w szkołach uczono? A skąd właściwie znany średniowieczny playboy i kobieciarz, nazwany późnej Kazimierzem Wielkim wziął pomysł budowy Polski murowanej - i jaką rolę odegrała tu piękna Esterka? I czy wreszcie Fryderyk Chopin był na pewno… Polakiem?
Po wysłuchaniu tego utworu, wątpliwości zdaje się wzbudzać każdy z historycznych faktów podawanych nam dotąd jako pewnik. A znakomita obsada i sprawna reżyseria gwarantują świetną zabawę.
Konrad Szołajski: Białe plamy historii
Adaptacja i reżyseria: Konrad Szołajski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Adam Walicki
Obsada:
Piotr Fronczewski – Narrator 1/ Głos
Izabela Dąbrowska – Narrator 2/ Chłopka
Sławomir Pacek – Mietek/ Kazimierz/ Kopernik/ Fryderyk Chopin
Krzysztof Kowalewski – Bóg/ Krak/ Rabin/ Głos 1/ Lekarz
Sławomir Orzechowski – Mosze/ Sołtys/ Głos przyjaciela
Grzegorz Wons – Rydygier/ Strażnik/ Głos 2
Kamila Baar – Wanda/ Esterka/ George Sand