W uzasadnieniu nagrody czytamy: Złote Berło zostało przyznane za konsekwencję w prezentowaniu najwybitniejszych osiągnięć polskiego i międzynarodowego dramatopisarstwa; troskę o zachowanie piękna języka polskiego; twórczą i inspirującą obecność w życiu wielu pokoleń radiosłuchczy; kształtowanie gustów i rozwijanie wyobraźni milionów Polaków.
„Złote Berło” to nagroda ustanowiona przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium i przyznawana od 1999 roku za „najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego”. Dotychczasowymi jej laureatami zostali m.in. Jerzy Giedroyć, Wojciech Kilar, Stanisław Lem, Roman Polański, Ewa Podleś, Sławomir Mrożek, Janusz Gajos, Tadeusz Różewicz, Jerzy Stuhr i Jerzy Maksymiuk.
Wyróżnienie dla Teatru Polskiego Radia zbiega się z zamknięciem jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia, przy którym radiowa scena teatralna rozwijała się od samego początku istnienia narodowej rozgłośni – pierwszym słuchowiskiem w historii TPR była nadana na żywo „Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem tej adaptacji był Mikołaj Alojzy Kaszyn – ówczesny kierownik programowy Polskiego Radia. Premiera odbyła się 29 listopada 1925 r.
Podczas uroczystego wieczoru w poniedziałek 30 listopada (początek o godz. 19.00) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie pojawi się zespół TPR oraz przyjaciele radiowego teatru – reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, pisarze, kompozytorzy, producenci i realizatorzy, dzięki którym radiowy teatr co roku przygotowuje grubo ponad sto premier – słuchowisk oryginalnych i spektakli, będących najczęściej adaptacjami utworów scenicznych (również dla młodych słuchaczy - w ramach pasma "Jedynka dzieciom"). Statuetkę – rzeźbę Krzysztofa Nitscha – wręczy Rafał Skąpski, dyrektor Fundacji Kultury Polskiej.
Zgodnie z regulaminem nagrody, jej laureat może przyznać wyróżnienie w postaci „Małego Berła” wskazanej przez siebie osobie lub instytucji. Decyzją dyrekcji oraz zespołu artystów i pracowników Teatru Polskiego Radia „Małe Berło” w tym roku trafi do rąk Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu – miasta, w którym od 2001 roku odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.
Relację z gali zaprezentuje TVP2 w piątek 4 grudnia o godz. 16.05.