Teatr Polskiego Radia

Perły z archiwum Teatru Polskiego Radia na stronie Ninateka.pl

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 20:00
Na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w zakładce "kolekcja teatralna" pojawiły się właśnie wybrane słuchowiska archiwalne Teatru Polskiego Radia. Wkrótce pojawią się nowe tytuły. Zapraszamy do słuchania!

Na stronie https:\/\/ninateka.pl/kolekcja-teatralna

znajdziemy wybrane spektakle Teatru Polskiego Radia, realizowane od końca lat 40. do czasów obecnych - zarównie słuchowiska oryginalne, jak i adaptacje literatury polskiej i obcej. Kolekcja zawiera aktualnie 25 słuchowisk m.in. "Faust" Goethego, "Hamlet" Szekspira, "Pigmalion" Shawa, "Król Edyp" Sofoklesa, "Ślub" Gombrowicza, "Niemcy" Kruczkowskiego, "Cyrk odjechał, lwy zostały" Andrzeja Mularczyka.

Wsród utwórów do bezpłatnego odsłuchania znajdziemy również najstarsze zachowane po wojnie słuchowisko "Pan Jowialski" Aleksandra Fredry w reż. Aleksandra Zelwerowicza z roku 1949. Na taśmie uwiecznione zostały słynne głosy polskiego teatru oraz kina. W roli Szambelanowej występiła Mieczysława Ćwiklińska, z lubością akcentująca nosowe głoski: „ą” i „ę” (Szambelanem jest Zelwerowicz). Rolę tytułową gra Ludwik Solski, w chwili nagrywania słuchowiska człowiek ponad dziewięćdziesięcioletni, starszy od swojego bohatera o dobrych dziesięć lat. Nestor sceny, Stary Wiarus w premierowej inscenizacji Warszawianki Stanisława Wyspiańskiego z 1901 roku, występował do ostatnich dni życia. Jego pożegnalną rolą był Onufry Ciaputkiewicz w Grubych rybach Michała Bałuckiego z 1953 roku. Artysta zmarł rok później w wieku dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. Słuchowisko miało swój sceniczny pierwowzór. Zelwerowicz wystawił Pana Jowialskiego w odbudowanym Teatrze Polskim w Warszawie w 1948 roku.

Podstawowym kluczem doboru prezentowanych utworów są nazwiska wybitnych reżyserów. Drugim równie istotnym kryterium jest rola, jaką dany reżyser czy słuchowisko odegrały w historii polskiego audiowizualnego. Wszystkie materiały opatrzone są opisami i komentarzami, a także materiałami kontekstowymi do oglądania i słuchania. Kolekcję można przeglądać na różne sposoby: śledząc w kalendarium historię Teatru Polskiego Radia, podążając ścieżkami tematycznymi, poprzez leksykon kilkudziesięciu pojęć lub biogramy reżyserów. Specjalne filtry umożliwiają także wyszukanie interesujących materiałów o aktorach, autorach i reżyserach.

Kolekcja będzie stopniowo rozbudowywana o nowe treści.

Zobacz więcej na temat: Polecamy Teatr Polskiego Radia