Taka Mała, czyli benefis Krystyny Sienkiewicz w Polskim Radiu - Intranet - Polskie Radio SAOkazją do spotkania jest niedawna premiera książki Krystyny Sienkiewicz „Skrawki”, która ukazała się w listopadzie 2016 roku – nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to bardzo osobisty i intymny zapis przeżyć znanej i lubianej aktorki, której udało się w ciągu kilku ostatnich lat pokonać dwie ciężkie choroby. W książce nie znajdziemy jednak epatowania cierpieniem, drastycznych opisów – to opowieść „ku pokrzepieniu serc”, dowód na to, iż mimo trudnych przeżyć można zachować pogodę i hart ducha. Krystyna Sienkiewicz, uwielbiana przez wiele pokoleń Polaków za niezwykłe ciepło, życzliwość i nieznikający z ust uśmiech, pozostała sobą, stanowi więc świetny wzór dla wszystkich, którym przyszło mierzyć się z przeciwnościami losu.
Podczas koncertu - benefisu Krystyny Sienkiewicz wystąpią: Mateusz Bieryt, Justyna Kokot, Mariusz Orzechowski, Agnieszka Przekupień, Paulina Walendziak, Sylwia Zelek oraz zespół The Jobers. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła i Janusz Gast – kierownicy artystyczni Studia Piosenki – oraz Marcin Partyka, kierownik muzyczny koncertu, wybrali dla młodych wykonawców repertuar złożony z pisoenek wykonywanych przez Krystynę Sienkiewicz. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.
Początek benefisu niedziela 29 stycznia o godz. 17.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie (al. Niepodległości 77/85).
***
Krystyna Sienkiewicz – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Urodziła się 14 lutego 1935 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła od Studenckiego Teatru Satyryków. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim. W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w „Motodramie”, „Rzeczpospolitej babskiej” i „Lekarstwie na miłość”. Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet – Siostry Sisters, czy własnym programie „Śmiechoterapia”. W 1996 roku odebrała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz”, a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Skupia się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Jej motto to słowa Juliana Tuwima: „Żyj tak, żeby potem, jak ciebie zabraknie, ludziom było nudno”.