Teatr Polskiego Radia

Antoni Libera: "Toccata C-dur". Premiera w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 00:01
Zapraszamy na pierwszą w nowym sezonie premierę. Jest nią napisane i wyreżyserowane przez Antoniego Liberę słuchowisko "Toccata C-dur", zrealizowane na podstawie noweli pod tym samym tytułem. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, przy fortepianie Tomasz Marut. Sobota, 3o września, początek godz. 19.oo. Zapraszamy!
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: PAP/Jakub Kamiński

Pierwsza w nowym sezonie premiera w Teatrze Polskiego Radia i na antenie radiowej Dwójki. Już w sobotę, 30 września o godz. 19.oo zapraszamy na słuchowisko, które przygotował dla radia (na podstawie swojej noweli) i wyreżyserował Antoni Libera, pisarz, tłumacz, znawca twórczości Samuela Becketta. Podobnie jak w noweli z tomu "Niech się pan darzy", tak w ilustracji muzycznej słuchowiska motywem przewodnimy była Toccata c-dur" Roberta Schumanna - wykonana na żywo przez Tomasza Maruta. Treść noweli narracyjnie osnuta jest na wspomnienieniu przygotowań do egzaminu w Liceum Muzycznym, podczas których profesor tegoż liceum roztacza szczegółową analizę utworu.

Autor:

Antoni Libera

Reżyseria:

Antoni Libera

Realizator:

Andrzej Brzoska

Muzyka:

Robert Schumann

Wykonanie:

Tomasz Marut (przy fortepianie)

Obsada:

Andrzej Mastalerz

***
Antoni Libera - pisarz, tłumacz, reżyser, autor słuchowisk, wybitny znawca twórczości Samuela Becketta. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. W jego inscenizacjach występowało wielu wybitnych aktorów m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn, a z brytyjskich: Barry McGovern i David Warrilow. W 1998 jego pierwsza powieść, „Madame”, wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 12 lat przekroczyła łączny nakład 100 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na 20 języków. W 1999 była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Anrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w  finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.
Słuchowisko powstało przy współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutuem Audiowizulanym.
Zobacz więcej na temat: Polecamy Antoni Libera