Artystka urodziła się w Warszawie w 1923 roku w Warszawie. Wystąpiła w znanych filmach z lat 40. "Zakazane piosenki" i "Skarb". Później grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich"
Książka dla Aliny Janowskiej
W czasie II Wojny Światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła też udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem "Alina".
W tym roku ukazała się poetycka biografia artystki - "Janowska" - napisana przez syna artystki - Michała Zabłockiego, który wyjaśniał w czerwcu w audycji "Czas pogody" w radiowej Jedynce, że "prędzej czy później, taki tomik musiał powstać i on od dawna to czuł". - Ten tom jest ułożony chronologicznie, bo zaczyna się od dzieciństwa, a kończy na później starości - mama ma w tym momencie 94 lata. Nie unikałem żadnych tematów - od najważniejszych dla niej, aż do współczesności - czyli do choroby - mówi Michał Zabłocki w czerwcu tego roku.
Alina Janowska od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera i właśnie wiersz temu poświęcony jest jednym z ważniejszych w tomiku. - To jest choroba, której nie da się wyleczyć, prowadzi do końca i wprowadza ogromne zamieszanie w relacjach pomiędzy osobą chorą a światem zewnętrznym. Do jej oswojenia potrzeba wiele spokoju, ciepła i dobrych, wzajemnych relacji - opowiadał Zabłocki.
Jedynka,IAR,kh