Był to exodus raczej niż duchowy wyjazd i chociaż pogodziłem się z historyczną koniecznością, pamiętam jednak dobrze moje rodzinne miasto i nade wszystko lekcję, jakiej mi udzieliło. Zapamiętałem ją na całe życie. Ona ukształtowała moją pierwszą wizję Europy” – wspominał Zbigniew Herbert, by następnie podkreślić: „To, co ważne, nie tylko w sztuce, ale i w życiu powstaje w pokojowym starciu idei i myśli. Dlatego obce mi było zawsze sztuczne i służące często brudnym celom politycznym wyszukiwanie tego, co nazywamy charakterem narodowym, wszystkie owe szaleńcze próby ustalenia tego, co »czyste romańskie«, »rdzennie germańskie« czy »prawdziwie słowiańskie«.
O Europie Zbigniewa Herberta, ale także o jego pełnym miłości i zarazem krytycyzmu stosunku do Polski, o pamięci i czułości, i wreszcie o tym, czy „poeci są wyczuleni na zapach siarki” – usłyszymy w słuchowisku wyreżyserowanym przez Andrzeja Ferenca na podstawie scenariusza Andrzeja Franaszka, autora książki "Herbert. Biografia”.
Zbigniew Herbert "Poeci są wyczuleni na zapach siarki. Zbigniew Herbert o Europie, Polsce pamięci i czułości"
Adaptacja: Andrzej Franaszek
Reżyseria: Andrzej Ferenc
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski, Krzysztof Gosztyła
Obsada:
Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Jakub Sasak
Słuchowisko "Poeci są wyczuleni na zapach siarki. Zbigniew Herbert o Europie, Polsce pamięci i czułości" emitowane było 28 kwietnia 2018 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt