e trzy wątki, narracyjny, fabularny i dokumentalny, stanowią kanwę dla próby oceny sensu życia głównego bohatera, człowieka światowego, bardzo wziętego dyrygenta. Czy kariera zawodowa, sukcesy, pieniądze czy poczucie przynależności do małej ojczyzny, jej historii, do małomiasteczkowych spraw i problemów? Która droga jest trudniejszą by zrozumieć siebie, znaleźć sens życia? Czy w świecie ulotnych wartości, braw, zachwytów, czy w szarym wypełnianiu obowiązków, nieciekawej pracy na rzecz małej społeczności, małych radości bez owacji, bez wspaniałych recenzji?
Bohater słuchowiska jest światowej sławy dyrygentem. Śmierć starszego brata jest przyczyną jego przyjazdu po wielu latach do rodzinnego miasteczka. Ale by móc przyjechać, musiał zerwać koncerty, to nie on decyduje o sobie. Robi to za niego impresariat. Im pociąg bliżej celu – tym więcej wspomnień. Przypomina sobie epizod kiedy miał dziesięć lat, znalezienia w rzece razem z bratem starego – pistoletu. Brat konfabulował wówczas historię powodów, dla których pistolet mógł się znaleźć w rzece. Teraz, po latach, ta historia się wyjaśni.
Słuchowisko zdobyło pierwszą nagrodę w Konkursie Stowarzyszenia Autorów „ZAiKS” i Teatru Polskiego Radia z okazji Jubileuszu 100 – lecia ZAiKSU oraz 90 – tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska.
Wojciech Antoni Dróżdż "Pistolet"
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk
Muzyka: Piotr Salaber
Obsada
Krzysztof Gosztyła, Antoni Scardina, Przemysław Wyszyński, Andrzej Mastalerz, Robert Czebotar, Piotr Bajtlik, Adam Bauman, Aleksandra Kowalicka, Paweł Szczesny, Sławomir Holland
Słuchowisko "Pistolet" emitowane było 7 kwietnia 2019 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt