W jego bujnym życiorysie nie zabrakło również karty wojennej, którą zapisały legionowe dzieje oraz udział w wojnie z bolszewikami, a po jej zakończeniu ślub z ukochaną Leokadią-Irenką i spełnienie największego marzenia, jakim był własny teatr. Przedsięwzięcie teatralne skończyło się wraz z nastaniem ery kina, ale i wtedy rezolutny Wiechecki nie stracił rezonu, bowiem zaczął pisać felietony do „Kuriera Czerwonego”. Tak oto umarł aktor a narodził się „Homer warszawskiej ulicy” zwany Wiechem.
Iwona Rusek "Wiech"
Reżyseria: Łukasz Lewandowski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Małolepszy z Orkiestrą Ludwika Sarskiego w składzie: Piotr Tomala, Damian Szymczak, Maciej Mościcki alias Małolepszy
Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Ksawery Mickiewicz, Zbigniew Suszyński, Joanna Jeżewska, Ignacy Liss, Karolina Piwosz, Łukasz Lewandowski, Konrad Szymański, Andrzej Mastalerz
Janusz Dziano – varsavianista, Członek Zarządu Stowarzyszenia Gwara Warszawska, konsultant językowy w zakresie gwary warszawskiej.
Autorka składa podziękowania Panu Krzysztofowi Stradomskiemu, który w imieniu spadkobierców Stefana Wiecheckiego udzielił zgodę na wykorzystanie w słuchowisku fragmentów Jego tekstów.
Słuchowisko "Wiech" emitowane było 30 września 2021 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt