Miłkowski, pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż był jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Debiutował w latach 1856-1860 na łamach "Dziennika Literackiego" utworem "Pamiętniki włóczęgi". Swoją pierwszą powieść "Wasyl Hołub" opublikował w 1858 roku podczas pobytu w Turcji.
Był autorem 80 powieści, w których opisywał życie Polaków i Ukraińców na terenie Rusi, XIX-wieczne wojny i powstania narodowe, dokumentował etnografię epoki oraz relacje etniczne i społeczne szlachty i chłopów, sagi rodzinne, a także był twórcą obszernej publicystyki społeczno-politycznej. W swych kolejnych powieściach podejmował tematykę z życia szlachty podolskiej, np. "Historia o prapraprawnuku i praprapradziadku", "Pamiętniki starającego się", "Niezaradni", współczesną, ludową i historyczną, np. "Emancypowana", "Ci i tamci", "Za króla Olbrachta". Szczególną popularność zdobył dzięki powieściom nawiązującym do walk narodowowyzwoleńczych na Bałkanach i na Węgrzech, np. "Szandor Kowacz", "Uskoki", "Narzeczona Harambaszy", "Zarnica", "Słowiański Hercog".
Słuchowisko powstało z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Zygmunta Miłkowskiego - żołnierza, pisarza i działacza niepodległościowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił też rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego.
Teodor Tomasz Jeż „Miłość w opałach”
Adaptacja: Aleksandra Głogowska
Reżyseria: Aleksandra Głogowska
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Marcin Nierubiec
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Obsada:
Grażyna Barszczewska, Stanisław Brudny, Dorota Landowska, Marta Kurzak, Ewa Domańska, Stefan Pawłowski, Przemysław Stippa, Adam Cywka
Słuchowisko "Miłość w opałach" emitowane było 23 marca 2024 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt