Teatr Polskiego Radia

Kto zostanie tegorocznym laureatem Wielkiego Splendora?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 17:00
Już dziś o godz. 14.oo w Teatrze Polskiego Radia w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody dla artystów związanych z radiową sceną. Uroczystość odbywa się już po raz 25.
Audio

Jak mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła , Wielki Splendor jest przyznawany aktorom za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Laureat dostaje statuetkę autorstwa rzeźbiarki Mari Kryńskiej-Kędzierskiej i gratyfikację pieniężną.
W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz 25. (przyznawana jest od 1988 roku). Kukuła wyjaśnia, że w ciągu 25 lat formuła przyznawania nagrody zmieniła się. Na początku przyznawano jedynie Wielkiego Splendora. W 1992 roku po raz pierwszy przyznano Honorowego Wielkiego Splendora, od 2006 roku przyznawane są Splendory Splendorów, a od 2010 roku Tele-Splendory.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia przyznaje, że głosowanie nad laureatami Splendorów zawsze poprzedza długa dyskusja. Wśród tych, którzy otrzymali Wielkiego Splendora, są: Irena Kwiatkowska, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Kowalewski, Gustaw Holoubek, Anna Seniuk, Stanisława Celińska i Marian Opania. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Henryk Talar.
Ceremonia rozdania Splendorów odbędzie się w studiu S-2 Polskiego Radia. Transmisji z wręczenia nagród będzie można wysłuchać na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia kilka minut po godz. 14.

Tegorocznej uroczystości rozdania Splendorów będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna kreacji aktorskich Wieńczysława Glińskiego - Laureata Honorowego Wielkiego Splendora w 2004 roku. Około 30 fotografii przedstawia ponad 50-letnią artystyczną działalność aktora.

Dowiedz się więcej o wystawie >>>
Teatr Radiowy działa od 1925 roku, kiedy 29 listopada nadano pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego. W Teatrze Radiowym powstają głównie słuchowiska. Szczególną formą twórczości są powieści dźwiękowe w odcinkach i adaptacje prozy. Z teatrem współpracują od kilkudziesięciu lat wybitni aktorzy, kompozytorzy i dramatopisarze. Istnieje też tradycja polskiej opery radiowej. Od 1956 roku w teatrze emitowana jest powieść radiowa "Matysiakowie" a od 1960 - "W Jezioranach".