Zapraszamy wszystkich słuchaczy Polskiego Radia, do udziału w konkursie na recenzję słuchowisk nadawanych w każdym z programów Polskiego Radia, w kolejnych miesiącach - począwszy od marca br.
Teatr Polskiego Radia co roku przedstawia ponad sto premier. Co roku debiutują na antenie nowi autorzy i nowi reżyserzy. Co roku pojawiają się także nowe teksty uznanych mistrzów słuchowiska. Audytorium radiowego teatru wielokrotnie przewyższa liczbę widzów odwiedzających kilkadziesiąt teatrów w naszym kraju (choć oczywiście rodzaj kontaktu między twórcami a odbiorcami jest inny w obu teatrach). Nawet dzisiaj, w czasach dominacji pośpiesznej kultury obrazu i prostej rozrywki, słuchowiska znajdują tysiące wiernych słuchaczy, o czym świadczy m.in. istnienie w internecie ruchu nieuregulowanego obrotu nagraniami słuchowisk. Ostatnio także coraz częściej młodzi twórcy teatralni czy performerzy, sięgają po formy związane z elementami sztuki dźwięku.
Jednak poza przypadkowymi - lecz bardzo przez nas cenionymi - kontaktami ze słuchaczami, brakuje istotniejszego społecznego odzwierciedlenia działania Teatru Polskiego Radia. Refleksja badawcza prowadzona jest w szerszym wymiarze jedynie na Uniwersytecie Łódzkim, w ośrodku kierowanym przez Panią Profesor Elżbietę Pleszkun-Olejniczakową. Praca tego zespołu zaowocowała już kilkoma wartościowymi publikacjami, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Osadzenie słuchowiska w świadomości odbiorców radia jest jednak całkowicie niedostrzegane przez profesjonalną krytykę teatralną i recenzentów prasowych. Nie ma omówień spektakli teatru radiowego w prasie specjalistycznej, codziennej i tzw. kolorowej. Odnieść można wrażenie, że jednym z powodów może być brak narzędzi interpretacyjnych przydatnych w recepcji i ocenie sztuki audialnej związanej ze słowem i dźwiękiem. Odrębność teatru radiowego sprawia często, że procedury, które są przydatne w opisie teatru "żywego planu", nie sprawdzają się w konfrontacji ze współczesnym słuchowiskiem. Co robić w tej sytuacji?
Najlepiej pomóc sobie samemu. Zacznijmy od początku, zapytajmy, jak nas widzą (a raczej słyszą) nasi odbiorcy. Co jest dla nich ważne w słuchowisku?
Jak interpretują nasze wysiłki, co jest dla słuchaczy wyznacznikiem dobrej roli w słuchowisku i jak zapatrują się na eksperyment dźwiękowy? Czy słuchowisko, to literacki "teatr bez obrazu" czy też "dźwiękowisko"?
Jak tego wszystkiego możemy dowiedzieć się? Na początek zapraszamy słuchaczy do dzielenia się z nami refleksjami związanymi z nadawanymi przez Polskie Radio słuchowiskami.
Krzysztof Sielicki
kierownik literacki
Teatru Polskiego Radia
KONKURS
Zapraszamy wszystkich słuchaczy Polskiego Radia, do udziału w konkursie na recenzję słuchowisk nadawanych w każdym z programów Polskiego Radia, w kolejnych miesiącach - począwszy od marca br.
Oczekujemy na zwięzłe teksty (ok. 3600 tysiąca znaków), których autorzy spróbują przekazać własne refleksje związane z nadawanymi słuchowiskami: ich tematyką, formą artystyczną, wrażeniami dźwiękowymi, emocjami wywoływanymi przez teatr radiowy. Nie zależy nam na popisach erudycyjnych, a na próbach szczerego opisu osobistego spotkania z opowiadanymi przez nas historiami.
Konkurs rozpoczyna się 1 marca 2013 roku i będzie przebiegał dwuetapowo:
na początku kwietnia, maja, czerwca i w końcu czerwca (po zakończeniu sezonu artystycznego), powołane przez zespół Teatru Polskiego Radia jury będzie wybierało Recenzję Miesiąca, której Autorka/Autor zostanie uhonorowana/y umieszczeniem tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia (oraz upominkiem w postaci CD z nagraniem słuchowiska lub książką z serii "Słuchowiska Polskiego Radia").
Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. spośród nagrodzonych autorów tekstów zostanie wyłoniony laureat naszego konkursu, któremu zaproponujemy tygodniowy staż w Teatrze Polskiego Radia (w nowym sezonie artystycznym). Laureat będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin stażu.
Nasz gość będzie miał szansę zapoznania się z kolejnymi etapami pracy nad słuchowiskiem, uczestniczenia w nagraniach i spotkań z twórcami teatru radiowego. Niestety, nie będziemy mogli pokryć kosztów pobytu w Warszawie.
Zapraszamy do udziału w naszym konkursie, a recenzje prosimy wysyłać mailem na adres:
teatr@polskieradio.pl
Będziemy wdzięczni za podpisywanie tekstów imieniem i nazwiskiem, a jeśli ktoś jest bardzo przywiązany do używanego w sieci "nicka" - prawdziwa tożsamość będzie zachowana tylko do wiadomości redakcji. Bardzo także prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem konkursu, który zostanie zamieszczony na stronie www.polskieradio.pl/teatr. Tam również znaleźć będzie można dodatkowe informacje związane z konkursem
Emisja słuchowisk w Polskim Radiu:
Program I:
w każdą sobotę i niedzielę po godzinie 17;
ponadto:
powieść radiowa „Matysiakowie” – w soboty po godz. 13,
powieść radiowa „W Jezioranach” - w niedziele po godz. 13,
słuchowiska dla dzieci – w trzecią i czwartą niedzielę miesiąca – godz. 19,25
Program II:
w soboty – w paśmie wieczornym, aktualnie ok. godz. 22.oo;
Program III:
w drugą niedzielę miesiąca – po godz. 21 (najbliższa premiera 14 IV)
Regulamin - konkurs na recenzję
1. Teatr Polskiego Radia ogłasza konkurs otwarty dla słuchaczy Polskiego Radia (pełnoletnich i niepełnoletnich) na napisanie recenzji ze słuchowisk nadawanych w Programach I, II i III Polskiego Radia w okresie marzec - czerwiec 2013.
2.Oczekujemy na teksty recenzji (ok. 3600 tysiąca znaków), których autorzy spróbują przekazać własne refleksje związane z nadawanymi słuchowiskami: ich tematyką, formą artystyczną, wrażeniami dźwiękowymi, emocjami wywoływanymi przez teatr radiowy.
3. Konkurs rozpoczyna się 1 marca 2013 roku, a kończy się 30 czerwca 2013. Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo.
4. Etap pierwszy: na początku kwietnia, maja, czerwca i w końcu czerwca (po zakończeniu sezonu artystycznego), powołane przez zespół Teatru Polskiego Radia jury będzie wybierało Recenzję Miesiąca, której Autorka/Autor zostanie uhonorowana/y umieszczeniem tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia (oraz upominkiem w postaci CD z nagraniem słuchowiska lub książką z serii "Słuchowiska Polskiego Radia"). Autor Recenzji Miesiąca będzie proszony o pisemna zgodę na wykorzystanie tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia.
5. Z chwilą nadesłania recenzji konkursowej Uczestnik udziela Polskiemu Radiu nieodpłatnej licencji na czas nieokreślony, która ma charakter licencji niewyłącznej na następujących polach eksploatacji:
a. nadanie za pomocą wizji przewodowej albo bezprzewodowej,
b. wpisanie do pamięci komputera,
c. wprowadzenie i prezentacja na stronach internetowych,
d. prezentacja w siedzibie lub w innej lokalizacji,
e. utrwalenie i zwielokrotnienie dowolną techniką, w tym techniką zapisu magnetycznego, optycznego, drukarską, reprograficzną, cyfrową oraz wprowadzenie do obrotu, w dowolnej liczbie egzemplarzy, w charakterze materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Konkursu, materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Organizatora.
6. Zwycięzca Konkursu zobowiązuje się do nie zgłaszania żadnych roszczeń względem Organizatora z tytułu wykorzystania recenzji konkursowej.
7. Uczestnik Konkursu oświadcza, iż jest autorem nadesłanej przez siebie recenzji konkursowej oraz że jego recenzja konkursowa nie narusza praw osób trzecich ani bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
8. Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku, gdy osoba trzecia będzie sobie rościć prawa do nadesłanej przez Uczestnika recenzji konkursowej.
9. Recenzje konkursowe naruszające prawa osób trzecich lub bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa nie będą brane pod uwagę w Konkursie.
10. Organizator nie zwraca ani nie archiwizuje nadesłanych recenzji konkursowych.
11. Etap drugi Konkursu: na przełomie czerwca i lipca 2013 r. spośród nagrodzonych autorów tekstów zostanie wyłoniony Laureat naszego konkursu, któremu zostanie zaproponowany tygodniowy nieodpłatny staż w Teatrze Polskiego Radia (w nowym sezonie artystycznym). Laureat będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin stażu. (Organizator Konkursu nie pokrywa kosztów pobytu laureata w Warszawie).
12. Recenzje prosimy wysyłać mailem na adres: teatr@polskieradio.pl
13. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez Uczestnika niewłaściwych lub nieprawdziwych danych dotyczących adresu zamieszkania lub innych danych uniemożliwiających lub opóźniających kontakt z Organizatorem.
14. Administratorem danych osobowych jest Organizator.
15. Przystępując do Konkursu Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na udział w Konkursie na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.
16. Dodatkowe informacje będą udzielane pod numerami telefonów: 22 645 54 56 lub 22 645 54 61