Może się wydawać, że słuchanie spektaklu, w którym roi się od skomplikowanych słów, może być ogromnym wyzwaniem. Celem Lidii Amejko, autorki tekstu, było jednak to, by słowa brzmiały jak muzyka – dodała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, opowiadając o słuchowisku, które jest przepełnioną metaforami opowieścią o naturze sztuki.
Lidia Amejko poprzez historię płaszcza z czarnej gabardyny i jego właścicielki opowiada historię zagłady tego świata. Jak napisała autorka tekstu - "w moim utworze wiele określeń, opisujących charakter dźwięków oraz ich wzajemnych relacji, wywodzi się z rzeczywistości starej jak ludzkość - ze sztuki tkania. Utkana materia stała się dla mnie dotykalną muzyką, a muzyka, jej bliźniacza siostra, to ulotna i niewidzialna materia. Niegdyś rozdzielone, od zawsze tęskniące za sobą, wracają do siebie w tym słuchowisku radiowym".
W produkcji kluczową rolę odgrywa muzyka stworzona i zagrana przez trzech znakomitych artystów - Jerzego Rogiewicza, Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.
Lidia Amejko "Tangibile: RadiOpera"
Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Obsada:
Anna Sroka-Hryń, Włodzimierz Press, Julia Kołakowska, Monika Węgiel, Aleksandra Radwan, Brygida Turowska, Mateusz Weber, Janusz Wituch, Jakub Wieczorek, Paweł Szczęsny, Szymon Roszak i Anna Wieczur-Bluszcz
Słuchowisko "Tangibile: RadiOpera" emitowane było 17 lutego 2018 po godz. 19.00 na antenie Programu 2.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/mz/bch/mt