Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta. Słuchowisko w cyklu "Dzieci bliżej historii" opowiada o niezwykłym podejściu Bony do wykształcenia przyszłego króla i uwrażliwienia go na dworskie intrygi oraz miłości do polskiej przyrody.
Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w "leśną audiencję". Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą?
Tomasz Kaczorowski "Bona"
Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Maria Marcinkiewicz - Górna
Obsada:
Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz, Justyna Kowalska
Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii".
"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska.
- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.
Słuchowisko "Bona" emitowane było 11 października 2020 po godz. 18.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt