Jedna z najważniejszych powojennych sztuk polskich, i pierwszy powojenny dramat o nowoczesnej, otwartej budowie. Premiera "Kartoteki” w 1960 roku stała się przełomem w polskim teatrze, a autorowi – Tadeuszowi Różewiczowi – otworzyła drogę do scen na całym świecie, rozpoczynając twórczość jednego z największych dramaturgów drugiej połowy XX. wieku.
Bohater "Kartoteki” jest bezimiennym everymenem. Bezimiennym, a właściwie obdarzonym wieloma imionami: Henryk, Wiktor, Staś, Władzio, Wacek… Próbuje skonfrontować się, odnaleźć własną tożsamość dzięki postaciom, które do niego przychodzą z przeszłości, ze wspomnień, snu, może podświadomości. Obserwujemy go spacerującego po swym życiu wstecz i w przód. Czasem ma 7 lat, kiedy indziej 40. Dramatyzm, który jest tu fundamentem akcji, to dramatyzm nie sytuacji konkretnych, a zderzenia nadziei z bezsensem życia.
W interpretacji "Kartoteki” A.D. 2024, w adaptacji i reżyserii Jakuba Cumana, udział biorą: Mateusz Rusin, oraz Jerzy Radziwiłowicz, Janusz R. Nowicki, Maria Ciunelis, Henryk Niebudek, Dominika Ostałowska, Eliza Rycembel, Agata Dudacy, Andrzej Mastalerz i Przemysław Bluszcz.
Tadeusz Różewicz "Kartoteka"
Adaptacja: Jakub Cuman
Reżyseria: Jakub Cuman
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Jacek Grudzień
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Obsada:
Mateusz Rusin, oraz Jerzy Radziwiłowicz, Janusz R. Nowicki, Maria Ciunelis, Henryk Niebudek, Dominika Ostałowska, Eliza Rycembel, Agata Dudacy, Andrzej Mastalerz, Przemysław Bluszcz.
***
Teatr Polskiego Radia