Soczi 2014: sylwetka "króla Bjoerndalena". Kolejne złoto w kolekcji

Paweł Słójkowski 19.02.2014
Ole Einar Bjoerndalen w pełni zasługuje na miano multimedalisty
Ole Einar Bjoerndalen w pełni zasługuje na miano multimedalisty, foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

40-letni norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen zdobył w środę drugi w Soczi, a trzynasty w karierze medal olimpijski. Tym razem triumfował wraz z kolegami w sztafecie mieszanej. W historii zimowych igrzysk nie było bardziej utytułowanego sportowca.

Bjoerndalen biegł w środę na trzeciej zmianie w ekipie norweskiej. Gdy zaczynał, miał 1,1 sekundy straty do Czecha Jaroslava Soukupa. Jego zmiennik Emil Hegle Svendsen ruszał na trasę mając ponad 40 sekund przewagi.

Relacja 12. dzień igrzysk>>>
Wcześniej Norweg wzbogacił się w Soczi także o złoty medal w rywalizacji indywidualnej. W pierwszych olimpijskich zawodach w biathlonie w tym roku wygrał sprint na 10 km.
Bjoerndalen zdobył osiem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy medal igrzysk. Został liderem klasyfikacji wszech czasów, przed swoim rodakiem Bjoernem Daehlie, który w biegach narciarskich, w latach 1992-1998, miał bilans 8-4-0.
Doświadczony biathlonista ma także 39 medali MŚ, w tym 19 złotych.
Uprawiający tę dyscyplinę od 1983 roku zawodnik jest sześciokrotnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a dziewiętnastokrotnie zdobywał małą kryształową kulę za zwycięstwa w poszczególnych klasyfikacjach.
Urodził się jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa i wychowywał się na farmie w Simonstranda. Pierwszym trenerem był starszy brat Dag, również biathlonista. W wieku szesnastu lat opuścił dom i zaczął treningi, zarówno biathlonowe, jak i narciarskie, w akademii sportowej w Geilo. Zakwalifikował się do kadry olimpijskiej na Lillehammer w 1994 roku. Najwyższą jego pozycją była wówczas 28. lokata w sprincie.
Cztery lata później pierwsze miejsce w Nagano w biegu sprinterskim otworzyło złoty worek z medalami olimpijskimi i mistrzostw świata. Cztery lata później w 2002 w Salt Lake City zdobył złote medale we wszystkich konkurencjach biathlonowych: w sprincie, biegu na dochodzenie, biegu indywidualnym oraz z kolegami w sztafecie.
Cztery lata temu w Vancouver wywalczył złoto w sztafecie i srebro w biegu na 20 km.
Do niego należy także rekord zwycięstw w zawodach pucharowych - 94 (pierwszy raz w wieku 21 lat, 11 miesięcy i 15 dni) z czego 93 w zawodach biathlonowych i jedno w biegach narciarskich.
W Whistler jedna z olimpijskich tras biathlonowych została nazwana jego imieniem.
- Zauważyliśmy, że na trasie biathlonu żyje bardzo dużo niedźwiedzi, a lokalni mieszkańcy nazywają okolicę Bear Valley, czyli niedźwiedzią doliną. Od razu skojarzyłem sobie, że po norwesku nazwisko Bjoerndalen znaczy dokładnie to samo. Uhonorowaliśmy więc wielkiego mistrza - mówił Norweg John Aalberg, dyrektor sportowy biegów i skoków narciarskich, kombinacji norweskiej oraz biathlonu w igrzyskach w Vancouver.
Do startu w Soczi przygotowywał się samotnie przez kilkanaście miesięcy w ostrym reżimie, szczególnie w ostatnich tygodniach. Wstawał o 7 rano, trenował dwa razy dziennie i kładł się spać o godzinie 22. Jego pokój był nieogrzewany, bez telewizora, a łóżko twarde.
- Lubię spartańskie warunki, ponieważ uważam, że luksus rozpieszcza. Od 15 miesięcy jestem singlem, po rozwodzie z Nathalie Santer. Z natury jestem samotnikiem. Trenuję samotnie, przygotowuję sobie narty i sam ostro krytykuję za niecelne strzelanie - mówił w jednym z wywiadów prasowych.
Choć ostatnie dwa lata nie były dla niego pomyślne sportowo, to o wzroście formy przed igrzyskami świadczy drugie miejsce w zawodach PŚ 4 stycznia w sprincie na 10 km w Oberhofie. Przegrał o 0,4 sekundy z rodakiem Emilem Hegle Svendsenem.