Soczi 2014: znamy już pary hokejowych ćwierćfinałów

Paweł Słójkowski 18.02.2014
Rosyjscy hokeiści atakują bramkę Norwegów
Rosyjscy hokeiści atakują bramkę Norwegów, foto: PAP/EPA/LARRY W. SMITH

Zakończyły się mecze 1/8 finału olimpijskiego turnieju hokeistów. We wtorkowych meczach Rosjanie pewnie pokonali Norwegów, ale nie wszystkim faworytom poszło tak dobrze.

Relacja 11. dzień igrzysk>>>

Oprócz Łotyszy, do najlepszej ósemki zakwalifikowały się we wtorek ekipy Rosji, Słowenii i Czech.
W poniedziałek bezpośredni awans do ćwierćfinału zapewniły sobie Kanada, USA, Szwecja (zwycięzcy grup) oraz najlepszy zespół z drugich miejsc - Finlandia.
Drużyna Łotwy miała dwóch bohaterów - bramkarza Edgarsa Masalskisa i napastnika Laurisa Darzinsa. 33-letni Masalskis, na co dzień występujący w słowackim HK Poprad, fantastycznie bronił, natomiast Darzins, zawodnik Dinama Ryga, zdobył dwie bramki.
Oba zespoły wcześniej spotkały się w fazie grupowej - wtedy lepsi byli Szwajcarzy, którzy wygrali 1:0. We wtorek Helweci mieli dużą przewagę pod względem strzałów na bramkę (33-22), ale zastopował ich Masalskis.

Przed rozpoczęciem igrzysk faworytem ekspertów byli Rosjanie, stawiani na pierwszym miejscu wśród kandydatów do olimpijskiego złota.

Zawodników "Sbornej" na ziemię sprowadzili Amerykanie, którym udało się pokonać gospodarzy w meczu fazy grupowej. Co prawda udało im się to dopiero po rzutach karnych, ale pokazali, że Rosjanie nie są niepokonani.

Norwegowie nie dali jednak rady powtórzyć wyczynu drużyny USA i przegrali aż 0:4. Odzwierciedla to dużą przewagę, jaką mieli ich przeciwnicy.

W meczu Czechów ze Słowakami wydawało się, że nie Czesi, którzy wygrywali po pierwszej kwarcie 3:0, nie będą mieli najmniejszych problemów z pokonaniem rywali. Druga tercja była już bardziej wyrównana, choć przed trzecią Czesi mieli trzy bramki przewagi.
Dopiero w trzecim hokeiści Słowacji się przebudzili i ruszyli do ataku. Strzelili dwie bramki i doprowadzili do stanu 3:4. Na minutę przed końcową syreną wycofali bramkarza, ale ten manewr się nie powiódł.
Na niespełna 40 s przed końcem Tomas Plekanec celnie strzelił do pustej bramki i ustalił rezultat spotkania na 5:3.

Czechy - Słowacja 5:3 ( (3:0, 1:1, 1:2)
Bramki: dla Czech - Ales Hemsky (7), Roman Cervenka (8, 36), Dawid Krejci (18), Tomas Plekanec (60); dla Słowacji - Marian Hossa (39, 48), Tomas Surovy (49).
Kary: Czechy - 2; Słowacja - 10 min.

Łotwa - Szwajcaria 3:1 (2:0, 0:1, 1:0).
Bramki: dla Łotwy - Oskars Bartulis (9), Lauris Darzins (12, 59), dla Szwajcarii - Martin Pluss (36).
Kary: Łotwa - 2; Szwajcaria - 4 minuty.

Rosja - Norwegia 4:0 (0:0, 2:0, 2:0).
Bramki: Aleksander Radułow (25, 59), Ilja Kowalczuk (38), Aleksiej Tereszczenko (60).
Kary: Rosja - 2; Norwegia - 6 minut