Soczi 2014: świetny rezultat i dyskwalifikacja Bachledy-Curuś

Martin Ruszkiewicz 09.02.2014
Katarzyna Bachleda-Curuś podczas rywalizacji zawodniczek na dystansie 3000 m w łyżwiarstwie szybkim. Polka została zdyskwalifikowana, foto: PAP/Grzegorz Momot

Katarzyna Bachleda-Curuś została zdyskwalifikowana po wyścigu na 3000 m łyżwiarek szybkich w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Powodem było, co wykazały powtórki telewizyjne, dwukrotne przekroczenie linii toru wewnętrznego.

Zwyciężyła Holenderka Irene Wust, srebrny medal zdobyła Czeszka Martina Sablikova, a brązowy Rosjanka Olga Graf.

Wuest wywalczyła drugie złoto dla "Pomarańczowych" w olimpijskich zmaganiach panczenistów w Soczi, po sobotnim triumfie Svena Kramera na 5000 m. To jednocześnie jej trzeci tytuł mistrzyni olimpijskiej. Osiem lat temu w Turynie również była najszybsza na 3000 m, a w 2010 roku wygrała na 1500 m.

Holenderka uzyskała czas 4.00,34. Sablikovą, najlepszą na tym dystansie cztery lata temu w Vancouver, wyprzedziła o 1,61, a Graf, która zdobyła pierwszy medal dla gospodarzy olimpiady, o 3,13.

W oczekiwaniu na medal dla Polski. Relacja na żywo>>>

Bachleda-Curuś osiągnęła rezultat 4.06,73, który dałby jej siódmą pozycję. Długo na tym miejscu widniała w klasyfikacji, jednak kwadrans po zakończeniu konkurencji przy jej nazwisku pojawiły się literki DQ, oznaczające dyskwalifikację. Polka została przesunięta na koniec stawki, ale nie została sklasyfikowana. Okazało się, że walcząc w parze z Sablikovą dwukrotnie, gdy jechała po zewnętrznym torze, lewą nogą przekroczyła linię wewnętrznego.

Natalia Czerwonka zajęła 16. miejsce - 4.13,26, a 18. była Luiza Złotkowska - 4.14,19.

Tuż za podium uplasowała się w niedzielę 41-letnia Claudia Pechstein. Do medalu zabrakło jej 1,79 s. Niemka wcześniej w zimowych igrzyskach zdobyła ich już dziewięć (5-2-2) i zajmuje obecnie piąte miejsce w klasyfikacji wczech czasów.