Soczi 2014: Polacy bez medalu w biegu na 500 metrów

Marcin Nowak 10.02.2014

Artur Waś zajął dziewiąte miejsce w wyścigu na 500 m łyżwiarzy szybkich w igrzyskach olimpijskich w Soczi. Komplet medali zdobyli Holendrzy.

Relacja na żywo z 3. dnia igrzysk

Zwyciężył Michel Mulder przed Janem Smeekensem i swoim bratem bliźniakiem Ronaldem. Artur Nogal był 36.

Czas Wasia (LKS Poroniec Poronin) w drugim biegu (35,19) nie pozwolił mu obronić ósmego miejsca zajmowanego po pierwszej części konkurencji, w której pojechał szybciej o 0,18 s. Do triumfatora rywalizacji stracił łącznie 0,90. Jego kolega klubowy Nogal był wolniejszy od Michela Muldera o 2,18 s. W pokonanym polu pozostawił Łotysza Haralda Silovsa, Holendra Stefana Groothuisa i Australijczyka Daniela Greiga.
W Soczi trwają mistrzostwa Holandii w łyżwiarstwie szybkim. "Pomarańczowi" zgarnęli w dotychczas przeprowadzonych dwóch konkurencjach mężczyzn wszystkie medale. Poprzednio w wyścigu na 5000 m zwyciężył Sven Kramer przed Janem Blokhuijsenem i Jorritem Bergsmą, natomiast rywalizację kobiet na 3000 metrów wygrała Ireen Wuest.
Bez medali pozostali w poniedziałek dwaj Japończycy, którzy stanęli na podium w Vancouver. Brązowy medalista Joji Kato był teraz piąty, srebrny Keiichiro Nagashima - szósty. Poza podium, na czwartym miejscu, uplasował się broniący tytułu z Kanady Tae Bum Mo z Korei Południowej.
27-letni Michel Mulder jest pierwszym od 1994 roku Europejczykiem, który zdobył mistrzostwo olimpijskie na 500 m. W Lillehammer wygrał reprezentant ZSRR Aleksander Gołubiew przed kolegą z ekipy Siergiejem Klewszenją i Japończykiem Manabu Horii. Gołubiew już nigdy potem nie zajął miejsca na podium w międzynarodowych zawodach.
Przed czterema laty w Vancouver na tym dystansie zaprezentowała się trójka Polaków, a najlepszy z niej, Maciej Ustynowicz, był 22.