Soczi 2014: kolejny medalowy łup holenderskich łyżwiarzy - tym razem bieg na 10 km

Paweł Słójkowski 18.02.2014
Holendrzy świętują kolejny triumf na Adler Arenie
Holendrzy świętują kolejny triumf na Adler Arenie, foto: PAP/EPA/VINCENT JANNINK

Wszystkie miejsca na podium biegu łyżwiarzy szybkich na 10 000 m przypadły Holendrom. Zwyciężył Jorrit Bergsma przed Svenem Kramerem i Bobem De Jongiem.

Po raz kolejny Holendrzy udowodnili, że na torze Adler Arena nie ma na nich mocnych.

Relacja 11. dzień igrzysk>>>

28-letni Bergsma uzyskał czas 12.44,45, co jest rekordem olimpijskim, lepszym od osiągnięcia Koreańczyka Seunga-Hoon Lee z Vancouver - 12.58,55.
Polak stracił do Bergsmy 1.00,86. W poprzednich igrzyskach olimpijskich w Kanadzie także był 14.
W Soczi wystąpiło dwóch medalistów sprzed czterech lat. 37-letni De Jong, najstarszy wśród startujących, ponownie wywalczył brąz. Koreańczyk Seung-Hoon Lee, zwycięzca z Vancouver, musiał tym razem zadowolić się czwartą lokatą.
Druszkiewicz przegrał w bezpośrednim pojedynku z Amerykaninem Patrickiem Meekiem o 16,59.
W ostatniej siódmej parze wystartowali Kramer i Lee. Wygrał Holender, ale nie był jednak w stanie wyprzedzić prowadzącego Bergsmy.
O medale rywalizowało po trzech łyżwiarzy z Holandii i Niemiec, dwóch z USA oraz po jednym z Belgii, Kazachstanu, Korei Płd., Polski, Nowej Zelandii i Rosji.
Najmłodszy uczestnik wyścigu, 17-letni Amerykanin Emery Lehmann był dziesiąty.
Dotychczas padło w Soczi pięć rekordów olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim. Wcześniej ustanowili je: Sang Hwa Lee (Korea Płd.) na 500 m kobiet w pierwszym wyścigu (37,42) oraz w dwóch (74,70), a także reprezentanci Holandii Jorrien Ter Mors na 1500 m kobiet (1.53,51) i Sven Kramer na 5000 m mężczyzn (6.10,76).
To już czwarta konkurencja igrzysk w Soczi, w której wszystkie medale przypadły łyżwiarzom Holandii. Wcześniej triumfowali w rywalizacji kobiet na 1500 oraz mężczyzn na 500 m i dystansie dziesięć razy dłuższym. W sumie "Pomarańczowi" wywalczyli w Adler Arenie 19 krążków - po sześć złotych i srebrnych oraz siedem brązowych.
Zwycięstwa oddali jedynie Koreance Sang Hwa Lee na 500 m, Chince Hong Zgang na 1000 m oraz Polakowi Zbigniewowi Bródce na 1500 m.
Multimedalistką w ekipie Holandii jest z trzema medalami, po jednym w każdym kolorze, Ireen Wuest. Dwa - złoty i srebrny - zdobył Kramer, a po jednym złotym i brązowym - Jorrit Bergsma i Michel Mulder.
Do zakończenia rywalizacji w łyżwiarstwie szybkim pozostały wyścigi kobiet na 5 000 m (18 lutego) oraz drużynowe kobiet i mężczyzn, których finały zaplanowano na 22 lutego.