PŚ w skokach narciarskich: elita znowu na Wielkiej Krokwi

Martin Ruszkiewicz 17.01.2014
Kamil Stoch
Kamil Stoch , foto: PAP/Grzegorz Momot

W weekend gospodarzem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie Zakopane. W piątek na Wielkiej Krokwi odbędą się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową.

Skoki narciarskie, Wisła: Stoch zajął 2. miejsce: wiedziałem, że dostanie mi się od trenera

W sezonie 2012/13 w stolicy Tatr także rozegrano dwa konkursy. W drużynowym reprezentacja Polski, w składzie Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i Kamil Stoch, zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła Słowenia, a trzecia była Austria. Indywidualnie Stoch wywalczył trzecie miejsce. Wygrał Norweg Anders Jacobsen, drugi był jego rodak Anders Bardal. Na piątej pozycji uplasował się Maciej Kot.

Teraz konkursy w Zakopanem mają dla kadrowiczów szczególne znaczenie, gdyż w niedzielę trener Łukasz Kruczek ma ogłosić skład reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Soczi.

O miejsce w kadrze rywalizują - w kolejności alfabetycznej - Krzysztof Biegun, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Piotr Żyła. Niepodważalna jest pozycja mistrza świata z Predazzo (2013) i lidera klasyfikacji generalnej PŚ Kamil Stoch.

- Mam już w głowie pomysł na skład na igrzyska w Soczi, a wątpliwości dotyczą obsady dwóch z pięciu pozycji - powiedział Kruczek. W czwartek w konkursie PŚ w Wiśle najlepiej z Polaków wypadł Stoch, zajmując drugie miejsce.

W Zakopanem, podobnie jak w Wiśle, z powodu aury były problemy z przygotowaniem skoczni. Udało się je rozwiązać, a organizatorzy spodziewają się na Wielkiej Krokwi kompletu publiczności.

W piątek od godziny 14 zaplanowane są dwa oficjalne treningi, a dwie godziny później kwalifikacje do niedzielnego konkursu.