Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i żałobie? "Śmierć to naturalna część życia"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 23:55
- W życiu spotykamy mnóstwo rzeczy pięknych, radosnych, zabawnych, ale też dużo wyzwań. Tego się nie da uniknąć. Zamiast udawać, że tych rzeczy nie ma, lepiej jest o nich otwarcie rozmawiać - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Anja Franczak, autorka książki "Żaba. Mała opowieść o żałobie".
Książkę Żaba. Mała opowieść o żałobie  zilustrowała Marianna Sztyma
Książkę "Żaba. Mała opowieść o żałobie" zilustrowała Marianna SztymaFoto: albus.poznan.pl

"Żaba. Mała opowieść o żałobie" jest książką skierowaną do dzieci, ich opiekunów, pedagogów, psychologów, psychoterapeutów. Poprzez historię o żabie autorka próbuje opowiedzieć dzieciom o tym, że żałoba to nieunikniona i wartościowa część życia. Zamiast unikać tematu straty, nazywa uczucia, które jej towarzyszą i przekonuje, że wszystkie są takie, jakie być powinny, i że warto ich doświadczyć, aby odkryć trwałą więź z tymi, za którymi tęsknimy.

- W życiu spotykamy mnóstwo rzeczy pięknych, radosnych, zabawnych, ale też dużo wyzwań. Tego się nie da uniknąć. Zamiast udawać, że tych rzeczy nie ma, lepiej jest otwarcie rozmawiać o tym i zobaczyć, że pojawiają się trudne sytuacje. Pytanie brzmi, jak możemy sobie nawzajem pomóc, jak możemy się wspierać, kiedy się robić trudno. Wtedy możemy pozwolić sobie na to, że pojawiają się różne uczucia i emocje, pozwolić na to, że ktoś jest smutny, że ktoś się złości - mówiła Anja Franczak.

Bohaterką książki jest dziewczynka, która przeżywa śmierć babci, W jej życiu po stracie bliskiej osoby pojawia się żaba, która zasłania jej cały świat. Dziewczynka nie widzi koleżanek, ani kolegów, ani swojego podwórka, ani lubianych do tej pory przedmiotów. Widzi tylko żabę, która ją niepokoi i irytuje. Z upływem czasu między dziewczynką a ża[ło]bą rozwija się czuła relacja, dzięki której główna bohaterka uczy się radzić sobie z różnymi emocjami.

Posłuchaj
59:12 Radio_Dzieciom_mp3 2025_03_23-20-01-00 KNS2.mp3 Anja Franczak (Kultura nie śpi)

Anja Franczak jest także założycielką Instytutu Dobrej Śmierci. - To fundacja, która zajmuje się edukacją we wszystkich tematach związanych ze śmiercią. Starym się zapraszać do przestrzeni, w której można rozmawiać o tym temacie w sposób spokojny, wspierający, otwarty, też z ciekawością. To dla wielu ludzi jest coś nowego, ponieważ często boją się tego tematu (…). Może istnieje taka opcja, że śmierć może być nie tylko czymś strasznym. W naszej fundacji staramy się patrzeć na śmierć, jako część życia, coś co jest jego naturalną częścią - zaznaczyła.

* * * 

Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gościni: Anja Franczak - autorka książki "Żaba. Mała opowieść o żałobie"
Data emisji: 23.03.2025
Godzina audycji: 19.00

Źródło:  Polskie Radio Dzieciom / Wydawnictwo Albus

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Niezwykłe bajki Ewy Rosenstein. "Skarbczyk wrażliwości"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2025 22:25
- Bajki są napisane bardzo prostym, ale wysublimowanym językiem, są w punkt i nie są też bajkami tylko z dobrym zakończeniem, mówią często o bardzo trudnych sytuacjach w życiu człowieka, o samotności, strachu, beznadziei, o biedzie - mówiła w audycji "Kultura nie śpi" Anna Woźniak, opowiadaczka historii, badaczka, animatorka kultury, współtwórczyni kolektywu artystycznego "Opowieści z walizki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literacki "Mały Koneser" - w poszukiwaniu witaminy "Czy"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2025 23:15
22 i 23 marca Warszawa po raz czwarty stanie się polską stolicą książki ilustrowanej. W festiwalu i targach wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser weźmie udział 23 wyjątkowych wydawców, którzy razem tworzą ambitną scenę literatury dziecięcej w Polsce. O wydarzeniu opowiadała w audycji "Kultura nie śpi" Magdalena Kłos-Podsiadło.
rozwiń zwiń