Polskie Radio Dzieciom

80. urodziny magazynu literackiego dla dzieci "Świerszczyk"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2025 23:35
1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk" natomiast 30 kwietnia tego roku - numer 3005 tego niezwykłego wydawnictwa. "Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Gościem audycji "Kultura nie śpi" była Magdalena Węgrzecka - redaktor naczelna magazynu "Świerszczyk".
1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy Świerszczyk. 80 lat później - dokładnie 30 kwietnia - ukaże się numer 3005
1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk". 80 lat później - dokładnie 30 kwietnia - ukaże się numer 3005Foto: mat. promocyjne

"Świerszczyk" to najstarsze pismo dla dzieci w Europie, jest wydawane nieprzerwanie od 1945 roku. Tytuł wymyśliła pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze - ciepła rodzinnego domu.

Posłuchaj

59:35 Radio_Dzieciom_mp3 2025_05_04-19-01-11.mp3 Magdalena Węgrzecka (Kultura nie śpi)

Pierwszą redaktor naczelną została pisarka, krytyczka literacka i tłumaczka, Wanda Grodzieńska. Winietę zaprojektował grafik Eryk Lipiński. Okładkę pierwszego numeru namalował ilustrator Jan Marcin Szancer. Przedstawiała ona chudego świerszczyka w spiczastym kapeluszu, grającego na skrzypcach na tle wolnego już Gdańska, na którego murach powiewa biało-czerwona flaga.

W pierwszych latach działalności czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki. W 1951 roku połączyło się z warszawskimi "Iskierkami" i zaczęło się ukazywać w "Naszej Księgarni". "Świerszczyk-Iskierki" wychodził do 1956 roku, kiedy czytelnicy zdecydowali o powrocie do nazwy "Świerszczyk".

Z dzisiejszej perspektywy wyraźnie widać, że historia zatoczyła koło – kiedyś "Świerszczyk" zastępował podręczniki, dzisiaj ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym. I w dalszym ciągu pomaga w nauce czytania i rozwija wyobraźnię

"Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Jest także jedynym nielicencyjnym pismem dla dzieci, które nie jest produktem ubocznym seriali animowanych dla dzieci. Tylko "Świerszczyk" nie wspiera sprzedaży dołączanymi gadżetami.

Czytaj więcej:

* * * 

Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Magdalena Węgrzecka - redaktor naczelna magazynu Świerszczyk
Data emisji: 4.05.2025
Godzina audycji: 19.00

Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Z Pernambuco w świat, czyli przygody Kapibary Barbary

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 08:35
Mieszka w brazylijskim Pernambuco, uwielbia taplać się w wodzie, słuchać śpiewów Feliksa i jeść trawę ale koniecznie od prawej do lewej!. Jest ciekawa świata i kiedy chce coś zrobić, to po prostu to robi! W audycji "Kultura nie śpi" gościła Eliza Piotrowska, autorka książki "Kapibara Barbara".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzeba być dobrym obserwatorem". Dorota Gellner o najnowszych książkach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2025 23:55
"Sklep dla żab" zilustrowany przez Piotra Rychela i "Sknera" z ilustracjami Magdy Kozieł-Nowak to najnowsze książki Doroty Gellner  - najprawdziwszej Damy Orderu Uśmiechu, która gościła w audycji "Kultura nie śpi".
rozwiń zwiń