Polskie Radio Dzieciom

Nagroda Literacka Warszawy. Te książki warto znać

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2025 23:35
- Juror ma tę niezaprzeczalną przyjemność, że ma bardzo wiele książek pod ręką i może je czytać równocześnie, może porównywać. To jest mój klucz, wtedy też bardzo łatwo dostrzec, które książki się naprawdę wyróżniają - mówiła Anna Kramek-Klicka jurorka Nagrody Literackiej Warszawy.
Książki nominowane do nagrody
Książki nominowane do nagrody Foto: kultura.um.warszawa.pl

Nagroda Literacka Warszawy zostanie przyznana już po raz 18. Nominowane w tej edycji tytuły w kategorii literatura dziecięca to: "Smok" Lidki Iwanowskiej-Szymańskiej i Zofii Zaccarii, "Strażniczka perły" Karoliny Lewestam i Mariusza Andryszczyka oraz "Ja to ty, ty to ja" Jarosława Mikołajewskiego i Anny Mrowiec.

Anna Kramek-Klicka zaznaczyła, że wybór spośród setek pozycji nie jest łatwy. - Juror ma tę niezaprzeczalną przyjemność, ze ma bardzo wiele książek pod ręką i może je czytać równocześnie, może porównywać. To jest mój klucz, wtedy też bardzo łatwo dostrzec, które książki się naprawdę wyróżniają. Śledzimy rynek wydawniczy, musimy wiedzieć, co zostało wydane w 2024 r. ,ale i tak na nowo patrzymy na te książki, bierzemy je do rąk, porządkujemy, oddzielamy te, które uznajemy za bardzo literackie, i ta literackość jest jednym z kluczy, który sprawił, że te, a nie inne książki są w tym roku nominowane w kategorii literatura dla dzieci - wyjaśniała.

- Bardzo cieszą nas książki, które dla celów edukacyjnych wykorzystują świetną kreskę, komiks. Bardzo cieszą nas książki, które przypominają dzieciom, czym jest dobry rym, a o taką dobrze zrymowaną literaturę dla dzieci nie jest łatwo. Autor musi rzeczywiście mieć talent i dużą sprawność, aby naprawdę świetnie rymować i stać się jakimś wzorem, modelem rytmu charakterystycznego dla polskiej poezji - mówiła jurorka.

Posłuchaj
20:37 Radio_Dzieciom_mp3 2025_05_11-19-55 nagroda.mp3 Anna Kramek-Klicka (Kultura nie śpi)

Tegoroczne nominacje: 

Lidka Iwanowska-Szymańska (tekst), Zofia Zaccaria (ilustracje), "Smok", Lizacc Studio

To obrazkowa przypowiastka filozoficzna o narodzinach przyjaźni na całe życie. Bo tylko ci, którzy zobaczyli smoka (jakąkolwiek postać by dla nas nie przybrał), mogą zobaczyć naprawdę również siebie nawzajem - wręcz dosłownie, bo Zofia Zaccaria zamiast zewnętrznych, odmalowuje portrety wewnętrzne bohaterek tej niewielkiej-wielkiej książki o naturze najważniejszych relacji.

Karolina Lewestam (tekst), Mariusz Andryszczyk (ilustracje), "Strażniczka perły", Wydawnictwo Agora dla dzieci

"Strażniczka Perły" Karoliny Lewestam z nastrojowymi ilustracjami Mariusza Andryszczyka to piękna opowieść o północnym świecie z dwoma księżycami, w którym na równych prawach współistnieją ludzie i zwierzęta. Pewnego dnia pojawiają się w nich jednak dziwne białe Ptasierze, po których ugryzieniu zapada się w śpiączkę. Po antidotum na tę dziwną chorobę wyruszy jedenastoletnia Kutik. Po drodze odkryje, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz to, jaką moc ma manipulowanie opowieścią oraz - co najważniejsze - napisze własną. Książka dla wszystkich, którzy nawet w najciemniejszym mroku nie dają się zwieść zwątpieniom i lękom na manowce, ale mają odwagę stawić im czoła i dostrzec światło.

Jarosław Mikołajewski (tekst), Anna Mrowiec (ilustracje), "Ja to ty, ty to ja", Wydawnictwo Austeria

Książka Jarosława Mikołajewskiego z pięknymi ilustracjami Anny Mrowiec to wiersze dla dzieci i dla nie dzieci - jak pisze sam Autor. Składają się na nią teksty, które układają się w uniwersalną i różnorodną opowieść o codziennych relacjach, o wrażliwości i empatii, o ludziach i zwierzętach; Mimo iż dotykają niełatwych tematów, bawią i są otwarte na czytelnika w każdym wieku, bo są to wiersze mądre, zabawne i pięknie zrymowane, zachęcające do odkrywania poetyckich i kreacyjnych możliwości języka. Są to też, jak pisze poeta, najważniejsze z jego wierszy dla dzieci, najbardziej osobiste, pisane dla córek teksty, które dzisiaj żyją własnym życiem, jak choćby ten tytułowy, zaczynający się od słów: Jest taka stara i mądra gra: / że ja to ty, a ty to ja.

Czytaj więcej:

* * * 

Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gościni: Anna Kramek-Klicka jurorka Nagrody Literackiej Warszawy
Data emisji: 11.05.2025
Godzina audycji: 19.55

Źródło: Polskie Radio Dzieciom / kultura.um.warszawa.pl

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Z Pernambuco w świat, czyli przygody Kapibary Barbary

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2025 08:35
Mieszka w brazylijskim Pernambuco, uwielbia taplać się w wodzie, słuchać śpiewów Feliksa i jeść trawę ale koniecznie od prawej do lewej!. Jest ciekawa świata i kiedy chce coś zrobić, to po prostu to robi! W audycji "Kultura nie śpi" gościła Eliza Piotrowska, autorka książki "Kapibara Barbara".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trzeba być dobrym obserwatorem". Dorota Gellner o najnowszych książkach

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2025 23:55
"Sklep dla żab" zilustrowany przez Piotra Rychela i "Sknera" z ilustracjami Magdy Kozieł-Nowak to najnowsze książki Doroty Gellner  - najprawdziwszej Damy Orderu Uśmiechu, która gościła w audycji "Kultura nie śpi".
rozwiń zwiń