Było to żywe spotkanie z pełnymi wigoru tańcami i pieśniami z regionu Mazowsza i okolic. Pokazaliśmy dzieciom w co kiedyś bawiły się i śpiewały dzieci, wyjaśniliśmy gdzie mieszka muzyka w lirze korbowej, słuchaliśmy znakomitej śpiewaczki Marii Siwiec w tradycyjnym repertuarze. Maniucha Bikont i Michał Maziarz oraz Maria Siwiec razem z mężem Wacławem uczyli nas tańców tradycyjnych, w tym „ chodzonego”, czyli tańca poprzedzającego poloneza. Świetnie bawili się też rodzice, którzy uczyli się tańca z miotłą.
W dźwiękowy świat dawnych zwyczajów, zabaw i historii wprowadziło nas znakomite trio Janusza Prusinowskiego – awangardowa formacja folkowa o charakterystycznym brzmieniu i oryginalnym języku improwizacji, która łączy muzykę z tańcem i tradycję z nowoczesnością.
Członkowie formacji to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych. Trio podjęło próbę współczesnego odczytania wiejskiej muzyki z centralnej Polski, która stała punktem odniesienia dla wielu gatunków muzyki: klasycznej, bluesa, jazzu,czy rocka.
Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach - Open’er Festiwal World Stage, world music Womex 2012 w Salonikach i Womex 2013 w Cardiff, jak i w mniejszych salach koncertowych. Zespół koncertował w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in.: Carnegie Hall, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce
W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, a w 2010 r. „Serce”, nagrodzone przez Polskie Radio Folkowym Fonogramem Roku. W 2012 r. wspólnie z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Arturem Dutkiewiczem zrealizowali unikalny projekt „Kujawy”.
Trio koncertowało również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Muzykę kapeli można także usłyszeć w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.
Część 1:
Część 2:
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym