Chociaż „Pan od muzyki”, trafił do kin już 11 lat temu, wciąż pozostaje wzorem jak pasja nauczyciela może zarazić uczniów do wytężonej pracy. Szczególnie podczas nauki takich przedmiotów, które są dziś przez dzieci traktowane jako mniej „absorbujące”. Bo jak zaśpiewać wesoło „Odę do radości”, po trudnym sprawdzianie z matematyki, doświadczeniach chemicznych i biegach przez płotki? Ta pasja jest szczególnie potrzebna, kiedy to nauczyciel, jest jedyną osobą, która może pokazać uczniowi inny wymiar muzyki, poza pop-kulturą.
Dzisiejszy przedmiot: „muzyka”, zwany była dawniej „śpiewem”, ale czy to jedyna zmiana jaka zaszła w nauczaniu tego przedmiotu? Co stało się ze szkolnymi chórami? Czy nauka gry na skrzypcach to dziś już tylko snobistyczna moda? Jak wygląda obecnie praca nauczyciela muzyki i jakich wymaga predyspozycji? Tym razem w „muzycznej podróży” będzie nam towarzyszył nauczyciel muzyki, który opowie jak muzyka może uleczyć „muzykę”.
Zabawa: Prowadzący przygotowuje wcześniej losy, na których zapisuje wymyślone przez siebie nazwy nieistniejących instrumentów. Informuje dzieci, że z muzeum zginęły instrumenty. Rozdaje dzieciom losy (losów powinno być więcej niż dzieci) i odczytuje listę zaginionych instrumentów. Następnie każdy prezentuje wylosowany przez siebie instrument. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć jego nazwę, jeśli się uda – instrument zostaje odstawiony do muzeum i skreślony z listy zaginionych. Przykładowe nazwy instrumentów: Tupowołacz, Bekoklaskacz, Jęczela, Skrzypinos, Bębnibrzuch, Mlaskacz, Szumiacz, Piskoflet, Skrzydłopuflet, Baksadło, Prychadełko, Klaskaniety, Trąbokinol, i inne.
W audycji „Muzyczne podróże małe i duże” dzieci odkrywają muzykę i jej brzmienie z różnych zakątków świata. Podczas naszych wypraw spotykamy rozmaite gatunki muzyki, najróżniejsze instrumenty muzyczne i wyjątkowych ludzi. W kąciku "Śpiewaj z nami" prowadząca program Daria Druzgała uczy piosenek i rozwija technikę wokalną oraz rytmikę naszych słuchaczy. Z nami poznacie i pokochacie muzykę!
Zapraszamy na audycję „Muzyczne podróże małe i duże” codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 16.00, a szczególnie w środę 14 października.