Polskie Radio Dzieciom

Szklana pogoda

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 10:00
Czym są anomalia pogodowe i dlaczego ta Anomalia poprzestawiała nam pory roku?
Szklana pogoda
Foto: pixabay.com/domena publiczna

W tym roku, sen zimowy niektórych podkarpackich niedźwiedzi, był wyjątkowo krótki. Ciepłe dni, przedwczesne topnienie śniegu oraz opady deszczu, sprawiły przerwanie zimowej drzemki misiów, które poczuły wiosnę. Ale, ta zmienna aura nie tylko im zmieniła plany. Miały być sanki, lepienie bałwana i wielka bitwa na śnieżki, a jest mokro i zimno, jakby była późna jesień. Gdzie się podział śnieg, dlaczego w kwietniu czasem pada grad, a jesienią jest cieplej niż latem? Ciekawe, czy gdyby dziś żył Antonio Vivaldi, to inspirując się aktualną pogodą, skomponowałby "Cztery pory roku", czy może byłoby ich dużo więcej?

Mówi się w "marcu jak w garncu", ale czy to znaczy, że wkrótce zamiast deszczu czy gradu, z nieba zaczną nam spadać hamburgery, makaron albo pomarańczowa galaretka, a zamiast śniegu: czekoladowe i pistacjowe lody, tak jak w bajce "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”?

Posłuchajcie audycji „Muzyczne podróże małe i duże”, w której porozmawiamy o różnych zjawiskach atmosferycznych i poznamy dźwięki, które im towarzyszą.

 

Zabawa: „skąd się bierze deszcz?- zabawa badawcza. Bierzemy garnek z gorącą wodą i unosimy pokrywkę. Wycieramy pokrywkę do sucha, dzieci obserwują, że gorąca woda tworzy parę, która unosząc się do góry, gdzie jest chłodniej, skrapla się. Gdy krople stają się duże i ciężkie, zaczynają spadać na papier- jak deszcz z chmury.

W audycji„Muzyczne podróże małe i duże” dzieci odkrywają muzykę i jej brzmienie z różnych zakątków świata. Podczas naszych wypraw spotykamy rozmaite gatunki muzyki, najróżniejsze instrumenty muzyczne i wyjątkowych ludzi. W kąciku "Śpiewaj z nami" prowadząca program Daria Druzgała uczy piosenek i rozwija technikę wokalną oraz rytmikę naszych słuchaczy. Z nami poznacie i pokochacie muzykę!

Zapraszamy na audycję „Muzyczne podróże małe i duże” codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 16.00, a szczególnie w czwartek 3 marca.

Zobacz także