Bela Bartok był kompozytorem zafascynowanym folklorem i ważnym badaczem muzyki ludowej. Słuchając jego pomysłów muzycznych przenosimy się do miejsc, którymi się inspirował. Urodził się 25 marca 1881 roku na zachodzie Rumunii, na pograniczu węgierskim. W tym czasie miasto jego narodzin znajdowało się na terenie dawnych Austro-Węgier, stąd w przypadku tego kompozytora mówi się o muzyce węgierskiej.
59:01 2023_08_03 10_00_11_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 3 sierpnia godz. 10:00
Bela Bartok to wyjątkowy, bardzo ciekawy stylistycznie kompozytor muzyki dwudziestowiecznej, czyli współczesnej. To nie tylko bardzo ważny kompozytor węgierski, jeden z największych kompozytorów dwudziestego wieku, ale także pianista oraz badacz węgierskiej muzyki ludowej i wszystkich wpływów, które się na nią złożyły, a także autor analiz z zakresu etnografii muzycznej, nazywanej inaczej etnomuzykologią.
Etnomuzykologia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniami nad muzyką tradycyjną oraz muzyką pozaeuropejską. Głównymi zadaniami etnomuzykologa są badania struktury muzycznej i tego, w jakich znaczeniach te utwory były wykonywane oraz w jaki sposób powstawały. Etnomuzykologia to dziedzina położona pomiędzy muzykologią a etnologią. Ta pierwsza zajmuje się historią i rozwojem muzyki, a druga - badaniem wpływów ludowych na dane cywilizacje.
Okazuje się, że muzyka węgierska posiada wpływy z Azji, Turcji, w swoim brzmieniu posiada część muzyki cygańskiej i oczywiście słychać w niej wpływy słowiańskie. Możecie jej posłuchać w załączonej audycji. Znajdziecie tam także jeszcze więcej ciekawostek na temat muzyki węgierskiej, którą tworzył i badał Bela Bartok. Zapraszamy!
Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 3.08.2023
Godzina emisji: 10:00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!