Trzy kropki na początku i na końcu, przedzielone trzema kreskami to międzynarodowy sygnał alarmowy S. O. S. W ten sposób można zawołać pomoc nawet z odległości kilkuset kilometrów. System ten wymyślił w latach czterdziestych XIX wieku Samuel Morse. Polega on na przesyłaniu wiadomości liniami telegraficznymi. Inną metodą jest krótkofalarstwo, polegające na nawiązywaniu łączności radiowej na wydzielonych pasmach. Można do tego wykorzystywać radiostacje lub anteny - samoróbki. Dzięki amatorom tej technologii, dziedzina ta jest niezwykle rozwojowa. Nadawać można na wszystkich rodzajach fal radiowych - od mikrofal aż po fale długie, wykorzystując stare technologie, np. znaki Morse'a, jak również najnowsze, cyfrowe metody przekazu fonii i wizji. Może to być hobby, a nawet sport. Niestety nie olimpijski, mało medialny, ale bardzo fascynujący.
Krótkofalowiec może być bardzo przydatny podczas różnych katastrof, kiedy odbiera wezwania o pomoc lub przekazuje najważniejsze informacje. A co z Enigmą, której kod został złamany dzięki polskim radiotelegrafistom, szyfrantom i deszyfrantom, a w efekcie przyspieszył zakończenie II wojny światowej?
Na świecie jest około 3 mln krótkofalowców, w Polsce ich liczbę szacuje się na 15 tys., z tego około jedna trzecia jest zrzeszona w Polskim Związku Krótkofalowców. Wytrawny technik, dysponujący dobrej klasy sprzętem, potrafi połączyć się z dowolnym miejscem na świecie, jeśli będzie tam osoba nasłuchująca wiadomości w eterze.
W niezwykle energetycznym Poranku w Polskim Radiu Dzieciom, przywita Was tym razem Zbyszek Kozłowski, który opowie o różnych możliwościach przesyłania informacji na odległość. Dowiemy się jak przesłać sygnał S. O. S. i Mayday, aby wezwać pomoc. Na czym polega tajemnicza kombinacja kropek i kresek w alfabecie Morse’a, sprawdzimy też możliwości krótkofalówek, radiotelefonów zwanych popularnie walkie-talkie i CB radia, dowiemy się także, czy mogą one służyć, dzieciom do zabawy.
O audycji: "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" to cykl audycji popularno-naukowych, połączonych z zabawą. Poruszana na antenie tematyka jest różnorodna, jednak zawsze dotyka spraw kluczowych dla otaczającego nas świata i dla samego człowieka. Oprócz przekazywania dzieciom wiedzy o świecie, uczymy ich też dobrych manier, poznajemy znaczenie przysłów, odkrywamy niezwykłe miejsca na naszej planecie i rozwiązujemy zagadki z udziałem samych słuchaczy. Chcielibyśmy, by wysoki poziom merytoryczny audycji, atrakcyjność formy dźwiękowej oraz ich kompatybilność z wytycznymi programowymi MEN stały się nieocenionym wsparciem codziennej pracy wychowawców szkolnych i przedszkolnych, uatrakcyjnieniem zajęć edukacyjnych i narzędziem stymulującym dla działań pedagogów oraz rodziców. Zachęcamy naszych małych i dużych słuchaczy do czynnego udziału w porankowych audycjach. Prowadzi Zbyszek Kozłowski.
Zapraszamy na "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom", codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 10:00, a szczególnie w poniedziałek 18 kwietnia.