"O czym szumią drzewa" widok 3 D.
O czym dzieciom szumią drzewa.
Las jest naszym naturalnym domem, stąd też nosimy w sobie ukrytą tęsknotę za lasem - mówi o sobie autor książek przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, leśnik i popularyzator nauki. „O czym szumią drzewa” jest pokłosiem spacerów i warsztatów z dziećmi organizowanych przez leśnika w ramach Akademii Leśnej. Książka, od kilku dni dostępna w Polsce, jest rodzajem notesu przyrodniczego, przewodnikiem i kopalnią wiedzy o drzewach i innych mieszkańcach lasu.
- Zawsze lubię przebywać tam, gdzie lasy są naturalne. Takie miejsca są również u mnie w okolicy, ale byłem ostatnio w Białowieży i tam także jest takie miejsce. Możecie być z niego dumni. Czegoś takiego w Niemczech nie mamy – powiedział gość Martyny Chuderskiej w „Poranku” Polskiego Radia Dzieciom.
Autor zapytany w audycji o to, czy ludzie potrafią komunikować się z drzewami, odpowiedział - To co możemy zrobić to przysłuchiwać się drzewom. Podświadomie nawet potrafimy, ponieważ nasze ciśnienie krwi też reaguje na otoczenie leśne czy otoczenie drzew. To badanie było prowadzone przez różne uniwersytety np. w Japonii bądź w Korei. Wynika z nich, że nasze ciśnienie maleje, gdy przebywamy w lesie. Moglibyśmy instynktownie powiedzieć, że wtedy po prostu się relaksujemy. I to jest właśnie nasza reakcja na komunikację z drzewami. Natomiast odwrotnie rzecz ujmując nie sądzę, żebyśmy umieli rozmawiać z drzewami. Nawet gdybyśmy umieli to potrzebowalibyśmy na to wiele czasu ponieważ drzewa są 10 tys. razy wolniejsze niż my.
Autor zapytany także o to, czy podróże z młodymi uczestnikami, organizowanej przez niego Akademii Leśnej sprawiają, że dzięki obecności dzieci zwraca uwagę na inne elementy prowadzonych obserwacji, odpowiedział, - Dzieci zadają inne pytania niż dorośli, np. czy drzewa w nocy również śpią, i tak naprawdę jest. Drzewa tak samo ładnie, jak dzieci w swojej sypialni, potrzebują do snu ciemności. Oczywiście w lesie taki układ działa natomiast w mieście już nie, ponieważ przy ulicach latarnie miejskie palą się czasami całą noc. Okazało się w badaniach, że nie jest to zbyt korzystne dla drzew bo wtedy kiepsko śpią.
- A o czym szumią drzewa? To pytanie skierowała do gościa słuchaczka Polskiego Radia dzieciom?
- Trochę wiemy o czym szumią drzewa. Wiemy na pewno, że drzewa ostrzegają się wzajemnie gdy są zaatakowane przez owady. Wiemy to, ponieważ w takim momencie drzewa są w stanie podejmować określone działania obronne. Wtedy na przykład wstrzykują truciznę w swoje liście bądź też w korę. Drzewa wiedzą też po smaku śliny insektów czy zwierząt, kto tak naprawdę je atakuje. Wiemy na pewno, że występują różne słowa w języku drzew lecz tu badania jeszcze trwają – powiedział gość Polskiego Radia Dzieciom.
Dalszy ciąg rozmowy Martyny Chuderskiej z Peterem Wohllebenem dostępny jest w załączonym pliku.
Książka "O czym szumią drzewa" podzielona jest na kilkanaście rozdziałów. Peter Wohlleben pisze m.in. o tym jak wygląda życie rodzinne w lesie, skąd biorą się drzewne dzieci, czy drzewa mają babcie i dziadków, opisuje życie leśnych zwierząt i zwierząt zamieszkujących miasta, a także wyjaśnia, co łączy ludzi z lasem, i po co jest nam on potrzebny. Książka zawiera quizy dla dzieci. Opowieści przepleciono ilustracjami Diany Karpowicz.
"O czym szumią drzewa" Petera Wohllebena ma być dla małych miłośników przyrody inspiracją do wędrówek po lesie, niezwykłych przygód, odkrywania leśnych tajemnic i poznawania piękna natury.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym książki „O czym szumią drzewa”.
Polskie Radio Dzieciom to jedyny program radiowy w Polsce dla dzieci i o dzieciach.
jo