Polskie Radio Dzieciom

Sztuka ręcznego pisania. Znaczenie kaligrafii w rozwoju wrażliwości estetycznej dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 18:30
– Kaligrafia to nie tylko nauka pięknej czcionki. To także czynność, która pomaga rozwijać umiejętności związane z szeroko pojętą sztuką i wyobraźnią. Rysowanie pięknych liter i dekorowanie tekstu rozwija też kreatywność, spostrzegawczość, cierpliwość oraz koordynację wzrokowo-ruchową – mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Jagoda Wypyszyńska, autorka ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego. W Dniu Ręcznego Pisania rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto uczyć dzieci kaligrafii.
Sztuka ręcznego pisania tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Sztuka ręcznego pisania tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

W dobie powszechnego dostępu do technologii komputerowych kaligrafia wydaje się być staroświecką sztuką, ale właśnie dlatego staje się jeszcze bardziej wartościowa. - Nie tylko rozwija umiejętności manualne, ale także wpływa pozytywnie na procesy myślowe, wspomaga rozwój estetyki i wrażliwości artystycznej - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Jagoda Wypyszyńska, autorka ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego imienia Janusza Korzeniowskiego. - Dzieci uczące się kaligrafii mogą zyskać nową perspektywę na piękno słowa pisanego, zdobywając umiejętność precyzyjnego i estetycznego wyrażania myśli. Akcja konkursu kaligraficznego, o której mówiła gość "Poranka" w PRD, jest okazją dla dzieci do wykorzystania swojej kreatywności. Wybierając fragmenty literatury, uczestnicy nie tylko doskonalą swoje umiejętności kaligraficzne, ale także zanurzają się w świat literackich arcydzieł, ucząc się jednocześnie szacunku do piękna słowa pisanego.


Posłuchaj
23:26 [DAB]Dzieciom (PCM) 23 styczeń 2024 08_36_12.mp3 Znaczenie kaligrafii w rozwoju wrażliwości estetycznej dziecka tematem audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom_23.01.2024
 

Tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią, pani Jagoda uspokajała, że nie trzeba do tego wielkich umiejętności. Wystarczy zapał i chęć do ćwiczeń. Warto skorzystać z dostępnych kursów, warsztatów, zaczerpnąć inspirację od doświadczonych kaligrafów. Istnieje wiele darmowych materiałów, wzorników i poradników, które ułatwią pierwsze kroki w tej sztuce.

Na czas audycji studio Polskiego Radia Dzieciom zamieniło się w małą galerię sztuki. Pani Jagoda przyniosła kilka dzieł sztuki kaligraficznej, stworzonych w ramach projektu, o którym opowiedziała w audycji. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Kaligrafia tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom Kaligrafia tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Praca powstała w ramach ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego. Praca powstała w ramach ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego.

W Dniu Ręcznego Pisania przypominamy, że kaligrafia to nie tylko umiejętność pięknego pisania, ale także narzędzie rozwijające szereg wartościowych umiejętności u dzieci. Wprowadzenie ich w świat kaligrafii może być dla nich ciekawą przygodą, w której - jak zdradziła gość audycji - nie brakuje kreatywności i piękna.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu rozmowy.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Jagoda Wypyszyńska, autorka ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego
Data emisji: 23.01.2024
Godzina audycji: 7.00.

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 15:56
W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:56
Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 22:02
4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
rozwiń zwiń