Polskie Radio Dzieciom

Zorza polarna – czym jest i gdzie można ją zobaczyć w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 19:37
Zorza polarna, to jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych, które fascynuje ludzi od wieków. Malownicze, falujące na niebie barwy, najczęściej zielone, różowe i fioletowe, tworzą niepowtarzalny spektakl, który zapiera dech w piersiach. Choć zorza polarna jest najbardziej kojarzona z rejonami bliskimi biegunom, jak Norwegia czy Finlandia, to pytanie, czy można ją zobaczyć w Polsce, również budzi ciekawość. Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania wtorkowego "Poranka" w którym gościć będziemy Barbarę Małecką, scenografkę i Alicję Morawską-Rubczak, reżyserkę - twórczynie spektaklu "Zorza. Opowieści światła", który 27 października będzie miał swoją premierę w Teatrze Guliwer w Warszawie. O zjawisku zorzy polarnej opowie Karol Wójcicki. Zapraszamy!
Zorza polarna nad Polską
Zorza polarna nad Polską Foto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Najczęściej obserwowane barwy zorzy polarnej to:

Zielona – związana z reakcjami z tlenem na wysokości około 100 km
Czerwona – pochodząca od tlenu, ale na wysokościach powyżej 200 km
Fioletowa i różowa – wynikają z interakcji z cząsteczkami azotu

Gdzie najlepiej oglądać zorzę polarną?

Zorza polarna najczęściej pojawia się w rejonach podbiegunowych – w pobliżu bieguna północnego i południowego. Najlepsze miejsca do jej obserwacji znajdują się w takich krajach jak:

Norwegia 
Finlandia
Szwecja
Islandia
Kanada
Alaska

O tym, jak zorze powstają jak , gdzie i kiedy można je oglądać opowiedział Karol Wójcicki.


Posłuchaj
11:54 [DAB]O ZORZY Dzieciom (PCM) 22 październik 2024 08_41_00.mp3 Karol Wójcicki o powstawaniu zorzy polarnej_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_22.10.2024

 

Czy zorza polarna pojawia się w Polsce?

Mimo że Polska nie leży w pobliżu bieguna magnetycznego, istnieją sytuacje, w których zorza polarna może być widoczna również w naszym kraju. Zdarza się to jednak rzadko i zazwyczaj podczas tzw. burzy magnetycznej, kiedy aktywność Słońca jest wyjątkowo wysoka. W czasie takich burz dochodzi do silnych rozbłysków słonecznych, które wysyłają ogromne ilości naładowanych cząsteczek w kierunku Ziemi, wpływając na jej pole magnetyczne i zwiększając szanse na obserwację zorzy nawet na niższych szerokościach geograficznych.

Więcej na temat samego zjawiska zorzy polarnej usłyszeć będzie można we wtorkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom. 

A audycji nie zabrakło także rozmów o spektaklu "Zorza. Opowieści ze światła", który 27 października po raz pierwszy zawita na deskach warszawskiego Guliwera.

Spektakl czerpie inspiracje z mitów i legend związanych z zorzą polarną, gwiazdozbiorami oraz śniegiem. Twórczynie zabierają publiczność w podróż do świata opowieści, które dzieci i dorośli od wieków snują patrząc w zimowe niebo. Obserwując gwiazdy, dzieci opowiadają historie, które uruchamiane są przez ich bujną wyobraźnię. Historie te bardzo często bliskie są tym mitycznym. W mitologiach różnych kultur znaleźć można barwne opowieści, które łączymy w spektaklu w krótkie abstrakcyjne obrazy przenikających się słów, wizualizacji i dźwięków.

Więcej o spektaklu Barbara Małecka, scenografka i Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka.


Posłuchaj
26:13 [DAB]Dzieciom (PCM) 22 październik 2024 08_06_04.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_22.10.2024

 


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: arbara Małecka, scenografka i Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka.
Data emisji: 22.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Zobacz także
Czytaj także

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 10:00
Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajka filozoficzna od lat 4. Premiera spektaklu "Małe stworzonko i wielkie pytania"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 17:53
Już 7.07. o godzinie 12.00 odbędzie się PREMIERA spektaklu "Małe stworzonko i wielkie pytania". Ukazuje perypetie bohatera, który czuje się tak nieistotny, że nie ma nawet własnego imienia. Dopiero spotkanie z widzami sprawi, że wszystko zacznie się zmieniać. Między sceną a publicznością zabrzmi kilka "wielkich pytań": Co lubię? Czego się boję? Co jest dla mnie ważne? Co do mnie pasuje? Co potrafię? Kim jestem? Może idąc tym tropem wspólnie odkryjemy co to znaczy być sobą? O szczegółach spektaklu opowiedziała w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" Katarzyna Wróbel z Teatru Sztuka Ciała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Korczak Dzisiaj pod hasłem przewodnim "Moje serce mówi"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 17:46
Festiwal KORCZAK DZISIAJ, jeden z najstarszych i najbardziej kluczowych w Polsce festiwali teatralnych dla młodej publiczności i bliskich jej dorosłych, ogłosił tegoroczny program. Wydarzenie organizowane przez Polski Ośrodek ASSITEJ  odbędzie się w dniach 18–25 października 2024 roku w Warszawie. Przedstawienia będzie można obejrzeć na scenach warszawskich teatrów i instytucji kultury, w Ambasadzie Szwecji, a nawet… w hotelu! Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Moje serce mówi”. Gośćmi specjalnymi na wydarzeniu będą teatry ze Szwecji.
rozwiń zwiń