Polskie Radio Dzieciom

Zrozumieć koty - rozmowa o kociej psychologii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 15:52
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy panią Natalię Grochal, kocią behawiorystkę, która opowiedziała o swojej pasji do kotów i tym, czym dokładnie zajmuje się koci behawiorysta. Jak wyjaśniła, jej zadaniem jest "tłumaczenie kociego języka" i pomaganie ludziom w zrozumieniu ich pupili. Pani Natalia opowiedziała, że jej zainteresowanie kotami rozpoczęło się już w dzieciństwie. Pierwszym kotem, którego miała, był kot o imieniu Figaro, a aktualnie ma dwa koty – syberyjskiego seniora oraz młodszego, orientalnego kotka.
Koty w swoim języku są bardzo delikatne, a my jesteśmy nieuważni. Dlatego w komunikacji z człowiekiem koty wybrały miałczenie
Koty w swoim języku są bardzo delikatne, a my jesteśmy nieuważni. Dlatego w komunikacji z człowiekiem koty wybrały miałczenieFoto: Shutterstock

Kiedy mowa o kocich charakterach, pani Natalia podkreśliła, że koty mogą się diametralnie różnić – zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania. Na przykład, jeden z jej kotów jest bardziej dystansowany, podczas gdy drugi to prawdziwa przylepa. Zajmowała się również kwestią, czy koty da się "przekonać" do zmiany swojego charakteru, odpowiadając, że często nie. Koty mają swoją indywidualność, a ich potrzeba bliskości jest czymś, co należy uszanować.

Gościni "Poranka" zaznaczyła, że decyzja o przyjęciu drugiego kota do domu nie zawsze jest prosta, zwłaszcza w przypadku dorosłych kotów. Choć młodsze kociaki chętnie towarzyszą sobie nawzajem, starsze koty mogą nie zaakceptować nowego towarzysza.


Posłuchaj
18:52 Poranek koty.mp3 Zrozumieć koty: Rozmowa z kocią behawiorystką Natalią Grochal_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_17.02.2025

 

Ważnym tematem była również komunikacja z kotem, szczególnie podczas głaskania. Pani Natalia zaznaczyła, że koty często wysyłają subtelne sygnały, kiedy nie chcą być dotykane. Zwróciła uwagę na znaczenie obserwacji tych sygnałów, takich jak zmiana ruchu ogona, rozszerzone źrenice czy zmieniająca się postawa ciała.

Na zakończenie rozmowy pani Natalia podkreśliła, jak ważne jest, aby obserwować zachowanie kotów i reagować na wszelkie niepokojące zmiany, ponieważ koty często ukrywają swoje dolegliwości. Jeśli kot zaczyna zachowywać się nietypowo, należy najpierw sprawdzić, czy nie ma problemu zdrowotnego.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Ewa Miśko-Wąsowska, lekarz pediatra
Data emisji: 17.02.2025
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Szlakiem orientalnych opowieści na Zamku Królewskim w Warszawie – zaproszenie do magicznego świata baśni

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 17:41
"Królowa Śniegu", "Dziewczynka z zapałkami", "Dzikie Łabędzie.." W Poranku Polskiego Radia Dzieciom zanurzyliśmy się w świat baśni H. Ch. Andersena. To dzieła ponadczasowe i uniwersalne, pełne magii, tajemniczych postaci oraz fantastycznych stworów. Po dziś dzień fascynują zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są też inspiracją dla wielu twórców. Gdzie w najbliższym czasie będzie można zobaczyć dzieła Andersena i z co było pretekstem do kolejnej adaptacji scenicznej?
rozwiń zwiń