Polskie Radio Dzieciom

Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak poznawać świat razem z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 15:30
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom gościli wyjątkowi eksperci – doktor inżynier Jan Amborski oraz Zofia Kuflikowska, którzy podzielili się z młodymi słuchaczami pasją do nauki i eksperymentów. Opowiedzieli o fascynującym świecie badań, który nie tylko może odbywać się w laboratoriach, ale także w domowych warunkach. Dlaczego ciekawość może prowadzić do odkryć, nowych pytań i eksperymentów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji.
Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy mówili goście Poranka w Polskim Radiu Dzieciom
„Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy” mówili goście "Poranka" w Polskim Radiu DzieciomFoto: Stokkete/Shutterstock

- Ciekawość to pierwszy stopień do wiedzy – te słowa najlepiej oddają istotę rozmowy z gośćmi "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. Jak podkreślił doktor Amborski, na samym początku każdej odkrywczej pracy stoi pytanie. - Wydaje mi się, że do tej pory tak zawsze było, że robi się jedną rzecz, później pojawiają się pytania – mówił doktor, zachęcając młodych słuchaczy do stawiania własnych pytań, które prowadzą do kolejnych odkryć.

Zofia Kuflikowska, biolog, zauważyła, że do przeprowadzania eksperymentów nie potrzeba drobnych narzędzi laboratoryjnych. Przypomniała również, że eksperymenty mogą zaczynać się od prostych składników, które mamy pod ręką w domu.

Laboratorium na wyciągnięcie ręki

Goście Polskiego Radia Dzieciom nie zapomnieli o tym, jak ważne jest, by zachęcać dzieci do eksperymentowania w domowych warunkach. - Można robić doświadczenia w kuchni, korzystając z rzeczy, które mamy na co dzień – mówiła Zofia Kuflikowska, zwracając uwagę na to, że każde doświadczenie zaczyna się od pomysłu. Pytania, takie jak „Dlaczego soda oczyszczona reaguje z octem?” czy „Jak to się dzieje, że niektóre wilki migrują dalej niż inne?” mogą zaprowadzić młodych badaczy na trop prawdziwych odkryć. Gościni "Poranka" podzieliła się także swoją pracą, dotyczącą obserwacji wilków i ich migracji, przy okazji wyjaśniając, jak wykorzystuje się nowoczesne technologie do śledzenia tych zwierząt, jak obroże telemetryczne, które wysyłają informacje o ich ruchach.


Posłuchaj
20:40 2025_02_20 08_00_55_RadioDzieciom_Poranek.mp3 2 gości.mp3 Nauka zaczyna się od ciekawości. Jak w ciekawy sposób poznawać świat razem z dzieckiem?_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_20.02.2025

 

Goście audycji podkreślili również, że nauka wcale nie musi być skomplikowana ani ograniczać się do akademickich sal. - To, co robimy w pracowni, to przykładamy naukę do życia – mówił Jan Jan Amborski. Eksperymentowanie można zacząć od zabawnych, ale edukacyjnych doświadczeń, takich jak budowanie statku z plasteliny czy eksperymenty z balonem i strzykawką, które pomagają zrozumieć, jak działają samoloty i inne mechanizmy fizyczne. - Próbujemy przekazać dzieciom wiedzę, ale w formie, która będzie dla nich zrozumiała i ciekawa – dodał.

Doktor Amborski i Zofia Kuflikowska zgodnie stwierdzili, że jednym z najpiękniejszych aspektów pracy naukowców jest to, że nigdy nie jest się "gotowym" – zawsze pojawiają się nowe pytania i wyzwania. - Nauka to ciągłe poszukiwanie – podsumował doktor. I to właśnie ta niekończąca się ciekawość jest motorową napędową każdej pracy badawczej.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy, do której wysłuchania zapraszamy całe rodziny!

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: dr inż. Jan Amborski, prezes zarządu Fundacji Pracownia Eksperymentu i Zofia Kuflikowska, prowadząca zajęcia Pracowni Eksperymentu, współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Dydaktyki Biologii
Data emisji: 20.02.2025
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Premiera książek "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 06:55
Jak zainteresować dzieci nauką? Wystarczy podsunąć im przejrzyste instrukcje do wykonania wspaniałych eksperymentów, które rozbudzą w najmłodszych pasję tworzenia! Młodzi naukowcy w wieku od 5 do 10 lat tylko czekają na dobrą zabawę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 13:25
Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców. W audycji poznaliśmy podstawowe zasady animacji poklatkowej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperymentowanie z nauką: w "Poranku" o książkach, które uczą dzieci odkrywać świat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 13:21
W dzisiejszym (20.02) wydaniu "Poranka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościła Katarzyna Włodarczyk-Gil, wydawca serii książek "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci". W rozmowie z Justyną Majchrzak opowiedziała o swojej pasji do nauki i edukacji, a także o tym, jak dzieci mogą poprzez zabawę zgłębiać tajniki fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki. Patronat medialny nad serią tych nowości wydawniczych objęło Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń