Polskie Radio Dzieciom

Od glinianej tabliczki do internetu – "Historia informacji" dla młodych umysłów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2025 16:00
Jak ludzie przekazywali sobie wiadomości, zanim wynaleziono telefon i internet? Kiedy pojawiło się pismo, dlaczego druk był rewolucją i jak radio odmieniło świat? O tym wszystkim opowiada książka "Historia informacji" Chrisa Haughtona, nad którą patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Historia informacji  książka, która tłumaczy świat, w którym żyjemy
 "Historia informacji" – książka, która tłumaczy świat, w którym żyjemyFoto: mat. pras.

Dziś wystarczy jedno kliknięcie, by wysłać wiadomość na drugi koniec świata. Ale nie zawsze tak było! Kiedyś informacje przekazywano głosem, gestem, rysunkiem na skale. Potem ludzie nauczyli się pisać, drukować, nadawać przez radio i korzystać z komputerów. Książka "Historia informacji" to barwna i przystępna podróż przez tysiące lat ludzkiej pomysłowości. Młodzi czytelnicy poznają nie tylko dawne sposoby komunikacji, ale też dowiedzą się, jak może wyglądać przyszłość informacji – być może z udziałem sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości czy jeszcze nieodkrytych technologii. 
Zapraszamy na "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" pełen inspirujących ciekawostek i informacji!

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 15.07.2025.
Godzina emisji: 08:00

"Historia informacji" – książka, która tłumaczy świat, w którym żyjemy.

Dlaczego powstały religie, państwa, demokracje? Co łączy technologię, rasizm, AI i militaryzm? Odpowiedź tkwi w... informacji. Chris Haughton – uznany na świecie autor i ilustrator – w swojej pierwszej książce non-fiction zabiera czytelników w fascynującą, wizualną podróż przez dzieje informacji i komunikacji. To nie jest kolejna opowieść o królach i bitwach. To świeże spojrzenie na to, jak ludzkość – dzięki gromadzeniu i przekazywaniu informacji – stworzyła współczesny świat. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym książkę "Historia informacji". 

Od malowideł jaskiniowych i pierwszych języków, przez rozwój religii, państwowości, nauki i demokracji, aż po globalne korporacje, media społecznościowe i sztuczną inteligencję – "Historia informacji" pokazuje, że to właśnie informacja była i jest siłą napędową ludzkiej cywilizacji.

Dzięki połączeniu narracji z grafiką i ilustracją, książka przemawia zarówno do dzieci, jak i dorosłych, klarownie tłumacząc złożone zjawiska społeczne i technologiczne. To wyjątkowy tytuł, który:

  • odpowiada na pytania „dlaczego”, a nie tylko „co” i „kiedy”,
  • łączy historię, naukę, socjologię i kulturę w spójną całość,
  • pokazuje, jak niewielkie zmiany w komunikacji przekształciły losy całego gatunku,
  • pomaga zrozumieć mechanizmy, które kierują współczesnym światem.

"Historia informacji" to nie tylko książka – to narzędzie, dzięki któremu młodsi i starsi mogą zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i wyciągnąć z niej ważne wnioski.

🔍 Dla kogo?
Dla uczniów, rodziców, nauczycieli, pasjonatów historii, technologii i... przyszłości.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Zorza polarna – czym jest i gdzie można ją zobaczyć w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 19:37
Zorza polarna, to jedno z najpiękniejszych zjawisk atmosferycznych, które fascynuje ludzi od wieków. Malownicze, falujące na niebie barwy, najczęściej zielone, różowe i fioletowe, tworzą niepowtarzalny spektakl, który zapiera dech w piersiach. Choć zorza polarna jest najbardziej kojarzona z rejonami bliskimi biegunom, jak Norwegia czy Finlandia, to pytanie, czy można ją zobaczyć w Polsce, również budzi ciekawość. Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania wtorkowego "Poranka" w którym gościć będziemy Barbarę Małecką, scenografkę i Alicję Morawską-Rubczak, reżyserkę - twórczynie spektaklu "Zorza. Opowieści światła", który 27 października będzie miał swoją premierę w Teatrze Guliwer w Warszawie. O zjawisku zorzy polarnej opowie Karol Wójcicki. Zapraszamy!
rozwiń zwiń