Audycja miała miejsce w dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, gdzie przywitała ich śnieżna aura. Na miejscu gośćmi programu były Magdalena Kamińska i Katarzyna Fiedler, ekspertki z parku, które dzieliły się fascynującymi opowieściami o przyrodzie i historii tego wyjątkowego miejsca.
Kampinoski Park Narodowy – drugi co do wielkości w Polsce
Kampinoski Park Narodowy to drugi największy park narodowy w Polsce, ustępujący jedynie Biebrzańskiemu PN. Dla lepszego wyobrażenia jego ogromu, porównano go do miasta Krakowa – park jest od niego większy!
Jego symbolem jest łoś, który zdobi logo parku od 65 lat. Co ciekawe, w Kampinoskim Parku Narodowym żyje około 300–350 łosi, a samo spotkanie tych majestatycznych zwierząt to codzienność dla mieszkańców Izabelina i okolic.
Unikalne położenie i znaczenie Kampinoskiego Parku Narodowego
Park graniczy z Warszawą, co czyni go wyjątkowym na skalę światową. Dla mieszkańców stolicy to dosłownie skarb na wyciągnięcie ręki. Można wsiąść w autobus, przesiąść się do metra i w ciągu pół godziny znaleźć się w sercu dzikiej przyrody.
Dzięki swojej bliskości do miasta, park przyciąga zarówno indywidualnych turystów, jak i rodziny. Szlaki piesze, rowerowe, a zimą także trasy narciarskie pozwalają na aktywny wypoczynek w otoczeniu natury. Warto pamiętać, że wstęp do Kampinoskiego Parku Narodowego jest bezpłatny.
Cenne lekcje przyrody i historii
Nie tylko przyroda, ale także historia odgrywa ważną rolę w charakterystyce tego miejsca. Puszcza Kampinoska była świadkiem wielu wydarzeń historycznych związanych z Warszawą, co czyni ją swoistym przedpolem walk i miejscem pamięci. Park narodowy to nie park miejski. To najwyższa forma ochrony przyrody, a więc należy przestrzegać zasad takich jak poruszanie się wyłącznie wyznaczonymi szlakami, niestraszenie zwierząt czy unikanie używania dronów, które mogłyby zakłócić spokój dzikich mieszkańców lasu.
Goście programu – rodzina odkrywców
Audycja gościła również rodzinę z Warszawy, która podzieliła się swoimi wrażeniami z odwiedzania polskich parków narodowych. Justyna, Daniel oraz ich synowie Wojtek, Janek i Staś opowiedzieli o swoich doświadczeniach i pasji do wędrówek po dzikich ostępach. W wakacje odwiedzili aż sześć parków narodowych!
Rodzina podkreślała, jak ważne jest wspólne planowanie wyprawy i przestrzeganie zasad ochrony przyrody. Mali odkrywcy przypomnieli kluczowe zasady: nie wolno rozpalać ognisk, hałasować ani używać dronów, aby nie płoszyć zwierząt.
Kampinoski Park Narodowy to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. To idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku miasta, zaczerpnąć świeżego powietrza i posłuchać odgłosów natury. Wystarczy pół godziny spędzonej w lesie, aby poczuć się odmienionym.
Jak podsumowała Magdalena Kamińska z KPN, gościni audycji - Mamy ten skarb na wyciągnięcie ręki. Można w nim odkrywać piękno przyrody, od szumiących drzew, przez majestatyczne łosie, po bogactwo historii.
Więcej w załączonym zapisie audycji.
Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Marta Powałowska, Krystian Tyrański i Franek
Gość: Magdalena Kamińska i Katarzyna Fiedler z Kampinoskiego Parku Narodowego
Data emisji: 24.11.2024
Godzina audycji: 8.00
Czytaj więcej:
Jak narysować parasol?
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!