10 listopada w audycji „Rodzinny W-F” (godz. 10.00) na stadionie Polonii Warszawa w grupach wiekowych U-10 i U-8 odbędzie się niepodległościowy turniej piłkarski dla dzieci z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 12.00 w audycji „Bajkowy ogród” pojawi się historia marszałka Józefa Piłsudskiego i jego miłość do kwiatów. „Akademia Muzyczna” (godz. 14.00) poświęcona będzie muzyce poważnej i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Następnie od godz. 15.00 w „Dawno, dawno temu”wyemitowana zostanie relacja z gry miejskiej „Labirynt niepodległości” nagrana w Muzeum Historii Polski.
Koncert nie tylko dla dzieci z cyklu „Śpiewajmy z Agatą Steczkowską” – „Niepodległej śpiewamy” odbędzie się 11 listopada godz. 12:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 11 listopada od 13:00 do 18:00, w trakcie Festiwalu Niepodległa „Świętujmy razem” na placu ASP w Warszawie zaplanowano szereg aktywności dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom: „Warsztaty młodego reportera” – prowadzone przez reporterkę PRD Julię Rozbiecką i Patryka Bartoszewskiego. „Warsztaty młodego reportera” – spotkanie z reporterem Polskiego Radia Dzieciom, podczas którego dzieci poznają tajniki pracy reportera: dowiadują się o narzędziach pracy, mogą nagrać materiał dźwiękowy, zobaczyć jak się go montuje. Dodatkowo spotkanie to owocuje materiałem/rozmową z dziećmi, która jest emitowana w audycjach Polskiego Radia Dzieciom jako reportaż z wydarzenia.
Ponadto będzie również familijny quiz na temat historii, ważnych momentów w dziejach Polski, wątków niepodległościowych, kanonu polskiej literatury dziecięcej przeprowadzony przez autorkę audycji „Dawno, dawno temu” Martę Pawłowską na scenie.
O godz. 12:00 odbędzie się transmisja hymnu spod Pałacu J. Piłsudskiego. Chwilę później w audycji „Zwierzyniec” autor audycji zaprosi na zwiedzanie willi Żabińskich na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego. Będzie to historia niezwykłej walki o wolność, o życie innych ludzi, a tym samym walki o wolność ojczyzny, o swoją wolność. W „Kulturotece”(godz. 17.00) przybliżony zostanie temat wystawy czasowej „W Polsce Króla Maciusia” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. O godz. 21. w „Kulturalnej strefie” (godz. 21.00) Eliza Piotrowska – pisarka, tłumaczka, ilustratorka i laureatka wielu nagród literackich za twórczość dla dzieci, opowie o swojej książce „Obczyzno moja”.
Polskie Radio Dzieciom