Polskie Radio Dzieciom

Jak wprowadzić do swojego życia naturalne sposoby dbania o zdrowie i urodę

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 19:15
Pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie i urodę jest zdobycie wiedzy, która pozwoli to zrobić, a następnie wykorzystanie jej w praktyce. W ostatnim czasie coraz bardziej cenione jest podejście do życie w sposób naturalny i holistyczny, które poprawi nie tylko nasz wygląd, ale też samopoczucie i nasze funkcjonowanie. O naturalnych sposobach wspomagania pracy organizmu opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Niecikowska, autorka książki "Taka Pani Uroda".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mila Supinskaya Glashchenko/Shutterstock.com

Organizm człowieka składa się w większości z wody, dlatego w dbaniu o zdrowie ważną rolę pełni prawidłowe nawodnienie organizmu. Nawet jeśli zdecydujemy się spożywać suplementy, ale będziemy pić za mało wody, ich działanie nie będzie efektywne, ponieważ będące tam składniki odżywcze nie będą mogły być przetransportowane do wszystkich komórek. – Jeżeli staramy się jeść dobrze, jeżeli używamy suplementów itd., jeżeli dbamy o sen, ale zapominamy o wodzie, niestety będzie trudno nam odbudować nasze zdrowie – zaznaczyła Joanna Niecikowska.

Jeśli zdecydujemy się pić wodę z kranu, dobrze jest ją najpierw oczyścić, a potem przegotować. Według medycyny chińskiej woda z kranu będzie wychładzała organizm z uwagi na jej niską termikę, natomiast termika wody przegotowanej jest neutralna. Aby zadbać także o elektrolity, dodatkowo możemy dosypać do wody sól kamienną. Jeśli natomiast nie lubimy smaku wody, zamiast cytryny, która wychładza organizm, dobrze jest dorzucić plasterki imbiru, który pozytywnie wpłynie również na naszą odporność. 

Posłuchaj
59:26 2021_11_09 21_00_41_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 listopada godz. 21:00

Niektórzy mogą spróbować również japońskiej diety wodnej, nazywaną także świadomym piciem wody. Jej główną zasadą jest zaprzestanie picia na 20 min przed posiłkiem oraz jego wznowienie po 1,5 lub 2 godzinach po spożyciu pokarmu. Dzięki temu nasz organizm zacznie odróżniać głód od pragnienia oraz nie zaburzymy procesu trawienia.

Woda pełni także istotne znacznie w dbaniu o urodę, w tym naszą skórę. Odpowiednie nawodnienie organizmu może sprawić, że skóra przestanie być przesuszona i odzyska swój blask. Oprócz tego, po 25 roku życia organizm zaczyna produkować mniej kolagenu, przez co skóra jest mniej odżywiona i mogą pojawić się zmarszczki. Korzystne wówczas jest spożywanie tzw. zup kolagenowych m.in. z dodatkiem kurzych łapek.

Nieodłącznym elementem dbania o zdrowie i urodę jest także sen, który pozwoli organizmowi odpocząć i się zregenerować. Dobrą godziną pójścia spać jest 22:00 lub 21:00. Medycyna chińska mówi, że najlepiej zaczynać swój dzień od wypicia ciepłej, przegotowanej wody o 5:00 lub 6:00 rano. Wówczas nasz organizm nie będzie obciążony, a wczesne śniadanie, do godziny 9;00 sprawi, że nie będziemy późno spożywać kolacji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Niecikowska
Gość: Joanna Ficińska
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak odwodnienie wpływa na nasz organizm?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:15
Około 50%-60% naszej masy ciała stanowi woda, dlatego też jest ona niezbędna dla dobrego funkcjonowania organizmu. Z racji tego, że codziennie tracimy jej pewne ilości, istotne jest aby pić dużo płynów i uzupełniać braki wody. Zwłaszcza wtedy, kiedy panuje wysoka temperatura. W przeciwnym razie może grozić nam odwodnienie. O mitach i faktach na temat wody porozmawialiśmy w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom z prof. dr hab Dariuszem Włodarkiem z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka z Katedry Dietetyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:04
Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:12
Patrząc na dzisiejsze czasy ktoś mógłby powiedzieć, że światem nie rządzi już tylko pieniądz, ponieważ na równi z nim stoi jeszcze wygląd. Rozkwit mediów społecznościowych pokazujący wyidealizowane, nierzadko przerobione zdjęcia sprawił, że wiele z nas czuje bezustanną presję, by wyglądać jak najlepiej. To natomiast może prowadzić do niezdrowych oczekiwań wobec siebie. Dla osób, które nie czują się ze sobą w pełni dobrze powstały specjalne karty dające wskazówki, jak o siebie zadbać pod kątem fizycznym i psychicznym. O ich dokładniejszym przeznaczeniu opowiedziały w "Strefie Rodzica" autorki kart, Natalia Mialik i Maja Słowińska, trenerka personalna.
rozwiń zwiń