Polskie Radio Dzieciom

Duchowość a rozwój dziecka 

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:35
Duchowość wpisana jest w człowieka od momentu poczęcia. Dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia dzieli się sferą duchowości. Rodzice są pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary – jako pierwsi towarzyszą dziecku i będą przy nim do czasu osiągnięcia pełnej dorosłości. Ważne jest, by umożliwić dziecku dostęp do tej sfery. Nie przeszkadzajmy w samodzielnym odkrywaniu. Dzieci charakteryzują się dużą wrażliwością dotyczącą tego, co jest sacrum i podświadomie dążą do tego, co związane jest z religią.  
Aspekt duchowy jest szczególnie ważny dla osób wierzących.
Aspekt duchowy jest szczególnie ważny dla osób wierzących. Foto: Art Stocker/Shutterstock.com

Dzieci cieszą się każdym elementem życia duchowego. Podczas katechezy mogą zainspirować się życiem Jezusa, a jednocześnie utożsamić się z Nim, widząc, że Jezus też kiedyś był mały i – podobnie jak one -  wzrastał. Dzieci mogą traktować Chrystusa jako towarzysza drogi. Doświadczenie wzrastania w ewangelicznej duchowości jest na swój sposób piękne. Na duchowości ewangelicznej bazuje katecheza Montessori, która oferuje młodemu użytkownikowi szeroki wachlarz poznania ewangelii. 

Posłuchaj
59:24 2022_04_15 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Duchowość a rozwój dziecka. Cz. 1

 

W dzisiejszym świecie dbałość o dziecko rozumiemy jako dobrze wyposażone otoczenie czy odpowiednie ubranie. Kwestie duchowości schodzą raczej na drugi plan. Jeśli relacja z Bogiem będzie pielęgnowana jeszcze w dzieciństwie, zaowocuje ona w przyszłości. Pomocne w rozwoju duchowości u dziecka może okazać się religijna przestrzeń stworzona przez rodziców. To, co dorośli sami tworzą w ramach duchowości to jedno, ale to, o co dzieci pytają – to zupełnie inna kwestia. Od rodziców bowiem zależy, w jaki sposób odpowiedzą na zadawane przez dzieci pytania. 

Posłuchaj
59:15 2022_04_15 21_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Duchowość a rozwój dziecka. Cz. 2

 

Dziecko rozwija się harmonijnie we wszystkich kierunkach – fizycznie, psychicznie i duchowo. Aspekt duchowy jest szczególnie ważny dla osób wierzących. W tej sytuacji nie należy go pomijać, a wręcz rozwijać i pielęgnować. Więcej o tym, jak podejmować tematy duchowości w życiu codziennym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks  

Gość: s. Bogumiła Pistelok -  Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 10:54
Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 16:03
Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
rozwiń zwiń