Polskie Radio Dzieciom

Kolorowe paski na świadectwach w ramach akcji "Pasek dla każdego ucznia"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 23:00
Zakończenie roku szkolnego to doskonały czas na podsumowanie swojej pracy, postępów i dokonań. Zanim uczniowie na dobre rozpoczną wakacje, ze świadectwem w ręku dokonają swoistego rachunku sumienia. Niektórzy zostaną wyróżnieni ze względu na dobre wyniki w nauce. Część uczniów otrzyma świadectwo z paskiem i odbierze je, zbierając oklaski. Pozostała część zostanie pominięta, a tak nie powinno być. O tym, jak widzi zakończenie i podsumowanie roku, powiedziała w audycji Strefa Rodzica Wioletta Matusiak.
Zakończenie roku szkolnego to doskonały czas na podsumowanie swojej pracy, postępów i dokonań.
Zakończenie roku szkolnego to doskonały czas na podsumowanie swojej pracy, postępów i dokonań.Foto: Pixabay

Wśród ocen opisowych na tradycyjnym świadectwie często pojawiają się takie, które zostały uzupełnione w sposób automatyczny. Wówczas traci się wiele. Wyróżnianie uczniów, których średnia ocen przekroczyła założony z góry próg może z kolei sprawić, że uczniowie, którzy nie osiągnęli danego pułapu, poczują się gorsi czy słabsi, co oczywiście nie ma pokrycia w rzeczywistości. Na to nie mogła zgodzić się gościni Polskiego Radia Dzieciom, założycielka otwartej szkoły i pomysłodawczyni kolorowych pasków na świadectwach. 

Posłuchaj
59:39 23.06. Strefa r.mp3 Kolorowe paski na świadectwach w ramach akcji "Pasek dla każdego ucznia"_Strefa rodzica_PRD

 

Akcja "Pasek dla każdego ucznia i uczennicy" ma swoją stronę internetową, na której w prosty sposób, dzięki szablonom, można skorzystać z tego pomysłu. Na stronie znajduje się zachęta, by docenić uczniów. Warto porozmawiać z nimi o paskach wcześniej, by również byli twórcami budowania świadomości o swoich talentach i mocnych stronach. Taka rozmowa w klasie ma doskonały wpływ na dynamikę grupy wewnątrz klasy i może pozytywnie wpłynąć na relacje międzypokoleniowe.

Kolorowy pasek pozwala wyłapać talent dziecka, a nauczyciel, jako osoba towarzysząca w rozwoju, może za jego pomocą wskazać, którą z umiejętności warto rozwijać. Kolor niebieski związany jest z technologiami, żółty reprezentuje empatię, niebieski to pasek sportowy,  różowy - artystyczny, a fioletowy symbolizuje samodzielność w działaniu oraz stawianiu pytań.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Wioletta Matusiak - edukatorka i trenerka
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:24
Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń