Seplenienie, jąkanie czy bełkot, w pewnym wieku staje się już dużym problemem. Ileż to razy słyszymy od dziadków, cioć i znajomych, że: chłopcy zwykle później zaczynają mówić, „może jest trochę leniwy”, albo „mój Antek też w tym wieku jeszcze seplenił”.
Warto wiedzieć, do którego momentu można bagatelizować pewne objawy, a kiedy nadchodzi czas, aby udać się do specjalisty.
W ostatnich latach liczba dzieci, które borykają się z problemami logopedycznymi wzrosła aż o 60%. Najczęściej wynikają one bowiem z tzw. „błędu późnej pomocy”, ponieważ nawet połowie przypadków można byłoby zapobiec, gdyby dzieci zostały w porę zdiagnozowane. Zdaniem specjalistów, w żadnym przypadku nie powinno się czekać, aż dany problem minie, ponieważ z większości wad się nie wyrasta. Im później podjęta zaś zostanie terapia, tym mniejsze będą szanse na jej powodzenie.
Ale to nie koniec, ponieważ wady wymowy mogą też skutkować dodatkowymi problemami w szkole - i nie chodzi tylko i wyłącznie o drwiny rówieśników. Niektóre wady powodują problemy z poznawaniem i wymawianiem liter, czytaniem, pisaniem, a nawet rozumieniem tekstu.
Czy wady wymowy są koniecznością? Czy możemy „ustrzec” przed nimi nasze dzieci? Kiedy pierwszy raz udać się do logopedy? Zapraszamy do słuchania „Strefy Rodzica”.
Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Prowadzi: Ludwika Grunwald.
Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w środę, 20 stycznia.
Zachęcamy do kontaktu na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom