Polskie Radio Dzieciom

Sztuka wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 11:00
Czy może istnieć teatr bez kurtyny, garderoby, sceny, a nawet widowni?
Audio
  • 7.11.2015 Sztuka wyobraźni (Dźwięk dobry/Polskie Radio Dzieciom)
Sztuka wyobraźni
Foto: pixabay.com/domena publiczna

To taki wyjątkowy teatr, w którym nie widać aktorów i rekwizytów, scenografii nie ma, a widzowie mają najczęściej zamknięte oczy. Żeby być jego słuchaczem, nie trzeba wychodzić z domu, a nawet kupować biletu, wystarczy włączyć radio!

Mówi się o nim teatr wyobraźni, bo rzeczywiście ta umiejętność bardzo się tu przydaje. To Teatr Polskiego Radia, magiczne miejsce gdzie adaptuje się utwory sceniczne do potrzeb słuchowiskowych, a następnie produkuje i emituje. Pierwsze takie „przedstawienie” miało miejsce już 90 lat temu. Wtedy efektów dźwiękowych, takich jak choćby miauczenie kota, czy klakson samochodowy nie można było odtworzyć z taśmy. Trzeba je było zaimprowizować w studiu. Przemarsz wojska imitowano więc za pomocą mocnego pocierania szczotkami ryżowymi o meble, a przejeżdżające konie - za pomocą wybijania rytmu o kolana. Dziś wygląda to już zupełnie inaczej. Nowoczesne studia nagraniowe, aktualne technologie i dużo ciekawych rekwizytów, pozwala na odtworzenie każdego dźwięku tak, żebyśmy od razu wiedzieli, co się dzieje, a nasza wyobraźnia mogła pracować na „pełnych obrotach”.

Warto też przy tym dodać, że słuchowisko „Przygody w świecie przyrody”, które można usłyszeć na naszej antenie, w każdą niedzielę o godz. 19:30 powstaje właśnie przy współpracy Teatru Polskiego Radia i Polskiego Radia Dzieciom.

W najbliższym programie „Dźwięk Dobry” zajrzymy za kulisy Teatru Polskiego Radia, tam gdzie powstają radiowe przedstawienia, czyli słuchowiska. Posłuchamy dźwięków, głosów i odgłosów. A może uda nam się także odkryć kilka radiowych czarów...

Zabawa: stworzenie własnego słuchowiska. Nauczyciel wybiera opowieść i przydziela sobie rolę narratora, a dzieci zostają zaangażowane do „produkcji” efektów dźwiękowych. Najpierw bajka jest czytana, a następnie wszyscy zastanawiają się, jakie odgłosy można do niej stworzyć. Dzieci wraz z nauczycielem przygotowują przedmioty, za pomocą których można uzyskać potrzebne dźwięki. Każdy ma przydzieloną określoną rolę. Po kilku próbach, nauczyciel może włączyć dyktafon i zapisać słuchowisko!

Audycja „Dźwięk dobry to zabawa z dźwiękami. W sobotę w samo południe, zabieramy Słuchaczy w podróż do świata dźwięków. Tych składających się na muzykę, ale i tych codziennych, jak dźwięki domu, miasta, czy przyrody. Uwrażliwiamy na słuchanie tego, co dookoła, namawiamy do zabawy dźwiękami. Audycję przygotowują: Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska. 

Zapraszamy na Dźwięk dobry w każdą sobotę w godzinach 12.00 – 13.00, a szczególnie w sobotę 7 listopada.

 

Zobacz także