Wystawa stała Muzeum zabiera nas w podróż w czasie. Cofamy się najpierw do czasu powstania przedwojennej stacji hydrobiologicznej, w której budynku mieści się dziś muzeum. Zwiedzamy tak zwane wiwarium, czyli salę laboratoryjną, gdzie pracował profesor Alfred Lityński ze swoim zespołem.
Następnie przenosimy się w czasy o wiele wcześniejsze, do poprzednich er geologicznych, które pozostawiły po sobie ciekawe minerały, po czym zatrzymujemy się u schyłku epoki lodowcowej, kiedy to kształtował się dzisiejszy krajobraz okolic Wigier. Wchodzimy do wnętrza topniejącego powoli lodowca, kryjącego oryginalny cios mamuta i rozpalamy ognisko w obozowisku łowców reniferów.
Dalej zanurzamy się w głębiny jeziora Wigry, kryjące różne skarby przyrody, żywe ryby czy średniowieczną łódź dłubankę, a podróżujemy podwodnym batyskafem.
Wchodząc na piętro budynku, wynurzamy się na powierzchnię jeziora i przechodzimy na jego brzeg, a następnie do lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Towarzyszą nam dźwięki wigierskich ptaków i leśnych ssaków.
Ostatnia część stałej wystawy poświęcona jest historii człowieka od czasów kamedułów wigierskich po współczesność.
Muzeum Wigier
Posłuchaj
30:21 Radio_Dzieciom 2024_04_06-15-00-28 (1).mp3 06.04.2024 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)
Gość Polskiego Radia Dzieciom: Jacek Adamczewski - przewodnik z działu edukacji Wigierskiego Park Narodowego
Audycję przygotowuje i prowadzi Marta Powałowska.
Data emisji: 06.04.2024
"Dawno, dawno temu" w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!