Polskie Radio Dzieciom

Majówka z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 00:01
Od dziś do niedzieli, Polskie Radio Dzieciom proponuje specjalne audycje tematyczne dla dzieci i ich rodziców. Odbędziemy wspólną podróż historyczną, kulinarną, muzyczną i kulturalną. Stacja przygotowała także specjalną akcję dla swoich słuchaczy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Specjalna akcja dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Zabawa dla całej rodziny. Polskie Radio Dzieciom w weekend 1-3 maja zachęca do własnoręcznego wykonania flagi naszego kraju. A następnie nadesłanie zdjęcia pod specjalnie utworzonym w sobotę 2 maja postem na profilu facebookowym. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i mediach społecznościowych."

1 maja - Święto Pracy 

Tego dnia od rana rozmawiać będziemy o pracy i zawodach.
Już w "Poranku" od 7:00 do 10:00 słuchacze będą mogli opowiadać o swoich wymarzonych zawodach. Jednemu marzy się kariera na scenie - teatralnej, albo wokalnej. Inny chciałby być zawodowym piłkarzem, a ktoś jeszcze - strażakiem lub policjantką. Porozmawiamy o tym, co można zrobić, żeby spełnić swoje marzenia.​

O zawodach można również mówić muzycznie. Przekonamy się o tym w "Muzycznych podróżach" od 10:00 do 11:00. Przypomnimy sobie m.in. utwory z płyty "Galaktyka Talentów", w której o swoich zawodach śpiewają: Mirosław Hermaszewski "Kosmonauta", Pascal Brodnicki "Kucharz", Zbigniew Zamachowski "Aktor", Malina Sarnowska "Muzyk" i wiele innych. 

Od 15:00 do 17:00 w "Popołudniku" opowiemy o najciekawszych i najbardziej nietypowych zawodach świata jak mim drogowy, poszukiwacz złota, zastępca do kolejki i wiele innych, ale zwrócimy również uwagę na zawody ginące, czyli np. kowal, zdun, garncarz, pucybut czy snycerz.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W porannej, sportowej audycji 10:00-11:00 "Rodzinny W-F" nasz radiowy trener-Zbyszek Kozłowski opowie o sportach narodowych. Zainspirowani jutrzejszym Świętem Narodowym Trzeciego Maja dziś przyjrzymy się najróżniejszym sportom, które uznawane są za sporty narodowe w poszczególnych państwach.

11:00-12:00 "Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej" - piosenki patriotyczne w wykonaniu chóru Agaty Steczkowskiej oraz ich historie.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Dziś pierwsza sobota miesiąca, a więc czas na audycje związane z historią Polskiego Radia z okazji obchodów 95-lecia. Jak powstawały poszczególne anteny w Polskim Radiu? Jakie miały propozycje dla najmłodszych słuchaczy? Dlaczego nazwano je cyframi oraz jakie tematyczne stacje możemy odnaleźć w Polskim Radiu. Zapraszam na wycieczkę w towarzystwie Agnieszki Ciecierskiej, wieloletniej dziennikarki PR.

Od 16:00 do 17:00 przeniesiemy się do bajkowego świata Detektywa Maurycego Śladka. Detektyw organizuje niespodziankę w dniu Flagi RP. Czy mu się uda? Posłuchamy o sztandarach, flagach i chorągwiach. Spróbujemy również wykonać własnoręcznie maseczki w kolorze biało – czerwonym.

Dla rodziców:

21:00-22:00 audycja "Dziecko w drodze" - W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej proponujemy wirtualną wyprawę w miejsca związane z powstaniem i historią naszego kraju. Wybierzemy się w rodzinną podróż Szlakiem Piastowskim. Zobaczymy tu obiekty nie tylko z czasów Piastów ale również zabytki z kolejnych okresów historycznych. Warto pokazać w przyszłości dzieciom te miejsca. Podpowiemy, jak wspólnie z dzieckiem odkrywać Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki i inne miejsca na tym wyjątkowym szlaku turystycznym. 

3 maja

Tego dnia obchodzimy nie tylko Święto Trzeciego Maja ale również Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O tym w audycji od 9:00 do 10:00 "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony". Czwarta niedziela Wielkanocna to Niedziela Dobrego Pasterza, w tym roku pod datą 3 maja - związaną z Uroczystością NMP Królowej Polski. Połączymy te dwie okazje i postaci. Jak zwykle posłuchamy Ewangelii bieżącej  niedzieli. Wyruszymy na spotkanie z Dobrym Pasterzem, o którym opowie ks. Bartłomiej Kużmik. Posłuchamy kilku dobrych słów o Dobrej Królowej prosto z Jasnej Góry. Opowiemy o Internetowych mszach św. dla dzieci.

10:00-11:00 w "Dźwięk Dobry" skupimy się na dźwiękach historii. Zaczniemy od konstytucji, ale zastanowimy się też jakie dźwięki można byłoby złapać w dawnych wiekach.

3 maja można też świętować kulinarnie. Przekonamy się o tym od 15:00 do 16:00 w audycji "Zapraszamy do stołu". Nauczymy się przyrządzić jedno z najbardziej znanych dań kuchni polskiej - rosół. Receptura na niego zamieszczona jest w pierwszej polskiej książce kucharskiej – z XVII wieku – Compendium Ferculorum, ale znany był już znacznie wcześniej. Nazwa pochodzi od słowa "sól". Przed wiekami mięso konserwowano bowiem w soli, a następnie suszono. Aby coś z niego przyrządzić, należało najpierw wymoczyć je w wodzie, czyli "rozsolić". Z czasem, dla dodania smaku, do wymoczonego i podgotowywanego mięsa zaczęto dodawać warzywa oraz przeróżne przyprawy i w ten sposób powstała nasza narodowa potrawa.

16:00 - 17:00 "Łowcy Dziecięcych Przygód". Nasi mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3. maja 1971 roku. Co to jest konstytucja i jakie znaczenie miało dla Polski uchwalenie jej wtedy? Gościem programu będzie Łukasz Przybyłek z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.

Kolejną część dnia spędzimy kulturalnie:

Niedziele popołudnie i wieczór spędzimy z Filharmonią Szczecin. Od 17:00 do 18:00 w audycji "Kulturoteka" rozmowa z szefową działu edukacji o spotkaniach dla dzieci i rodzin: cykle  "EduPoranki", "DoNuta taktuje" i sobotnie "Raniutto".

Ponadto przegląd książek dotyczących Święta Konstytucji 3 Maja: "Luneta czasu i Konstytucja 3 maja" Katarzyny Ostrowskiej-Biernackiej, "Nasza paczka i niepodległość. O szczęściu polskich świętach" Zofii Staneckiej z ilustracjami Daniela de Latour, "Alfabet Polski" Anny Skowrońskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. 

A od 18:00 gratka dla melomanów. W najbliższą niedzielę 3 maja o retransmitowany będzie jeden z serii popularnych "Piegowatych koncertów" z 2018 roku pt. "Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie!"

"Piegowaty koncert" wykonają: Mateusz Izdebski (l. 11) – skrzypce, Patryk Matela – beatbox, Kasia Potrykus Wincza, Ala Warchocka i Krzyś Tymiński – Młodzi Poeci z Warsztatowej Akademii Musicalowej i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polska Orkiestra Radiowa). Premiera wydarzenia odbyła się 28 października 2018 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Retransmisje kolejnych koncertów na antenie Polskiego Radia Dzieciom już 10 i 17 maja. W ten sposób Polskie Radio Dzieciom wspiera akcję #ZostańWDomu.

W programie koncertu:
Wolfgang Amadeus Mozart – fragmenty Uwertury z opery Wesele Figara
Witold Lutosławski – Mała SuitaFujarka, Hurra polka, Lasowiak
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur nr 38 KV 504 (fragmenty)
Pablo Sarasate – Introdukcja i Tarantella

Dla rodziców:

"Kulturalna Strefa" (21:00-22:00) i niedzielne koncerty dla dorosłych w Filharmonii Szczecińskiej. Zaczynamy od rozmowy z dyrektor Filharmonii Dorotą Serwą. W pierwszej części audycji nawiązanie do koncertów poświęconych Karłowiczowi i fragmenty ostatniego koncertu, a po 21.30 wprowadzenie do nowego jazzowego tygodnia.

jo

Zobacz więcej na temat: DAB+ radio cyfrowe
Zobacz także
Czytaj także

II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:10
87 młodych uczestników wyłonionych spośród blisko 700 zgłoszeń wystąpi podczas przesłuchań na żywo. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Zwycięzcy wystąpią w uroczystym koncercie finałowym oraz wezmą udział w nagraniu płyty "Głosem dziecka vol. 2".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tuwim i Brzechwa stają na głowie, czyli poeci we własnej osobie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 18:28
Jak co tydzień, Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i zaproszonych gości. W najbliższą niedzielę 3 maja o godz. 18.00 retransmitowany będzie jeden z serii popularnych "Piegowatych koncertów" z 2018 roku. Całość poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, reżyserka muzycznych spotkań. Tym razem twórcy nie tylko zagrają i zaśpiewają, ale również nauczą najmłodszych słuchaczy, jak zostać… beatboxerem!
rozwiń zwiń