Polskie Radio Dzieciom

Wtorkowe propozycje ciekawych audycji w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:00
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jakie propozycje stacja przygotowała na dziś?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/radioshoot

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - 201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Twórczość kompozytora.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" – W programie poznamy nazwiska oraz dokonania Polaków, którzy mają na swoim koncie niesamowite wynalazki. Często nawet nie wiemy, że ludzie polskiego pochodzenia dokonali tak wspaniałych rzeczy. Chociażby... kto zna Ignacego Łukasiewicza odpowiedzialnego za lampę naftową, Ludwiga Zamenhoffa -twórcę języka esperanto lub Kazimierza Funka, który odkrył istnienie witamin? Z kolei Jacek Karpiński 10 lat przed pecetami, stworzył minikomputer osobisty i biły się o niego amerykańskie firmy technologiczne!

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka pt. „Zaczarowany koń”.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O zbójeckich pieniądzach w Diablim Młynie”.

14:30 "Dr Witaminka" - sprytne sposoby na mniej tłuszczu w diecie.

15:30 "Słowo do słowa" - opowieści o różnych słowach, w każdym tygodniu na inną literę alfabetu. Czas na literę "N" i słowo "nobliwy". 

16:45 "Mali Naukowcy" - Odcinek w ramach zbliżającego się Pikniku Naukowego on-line. Zanieczyszczenie świetlne. Co to znaczy zanieczyszczenie? Czy tylko chemia i śmieci są niebezpieczne dla naszego środowiska? O tym jak zadbać o niebo i gwiazdy opowie Magister Sprężynka!

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym zajmuje się psychodietetyk i co jest zdrowe dla naszego brzucha i ogólnego zdrowia. Gość: Mikołaj Choroszyński - psychodietetyk.

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuacja historii o szmacianej lalce, niezwykłym zegarze i planecie Nemus. W tym tygodniu na planecie Nemus wejdziemy do najwyższego drzewa na tej planecie, które jest zamieszkiwane przez nemusan. Wejdziemy na sam szczyt i tam zbudujemy własny dom z gałęzi, liści, mchu. Rozmowy o przyjaźni, o dobrych manierach, o uczuciach. W przygodzie na stałe uczestniczy 5-letnia Mila, prosiaczki oraz inne maskotki. Audycję tworzy Pascal Kaczorowski.​

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Dyslipidemia u dzieci i dorosłych. Wysokie stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi stanowi czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u człowieka. Te niekorzystne zmiany kojarzone są z wiekiem starszym, jednak coraz częściej diagnozowane są u dzieci i młodzieży. Często towarzyszą niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby.

Dr Aldona Wierzbicka-Rucińska - diagnosta laboratoryjny wraz z gospodynią programu dr Joanną Neuhoff-Murawską - dietetykiem pracując razem w Centrum Zdrowia Dziecka prowadziły wspólne badania w tym zakresie. Przybliżają słuchaczom temat zwracając uwagę rodzicom na aspekty diagnostyczne i dietetyczne w dyslipidemii. 

ŚRODA W POLSKIM RADIU DZIECIOM

7:00-10:00 "Poranek" - Nieodkryte zakamarki naszych mieszkań. Razem ze słuchaczami staniemy się podróżnikami-poszukiwaczami. Postaramy się odkryć niezdobyte przestrzenie - krainę Podłużkowską, ludowe Za-szafie i egzotyczną drugą stronę balkonu.
O 9:00 rozmowa z Karolem Wójcickim, popularyzatorem wiedzy o kosmosie. Zimowe wyprawy na Arktykę, żeby polować na Zorzę Polarną i o zmianach klimatycznych jakie tam występują.

7:30 Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza"  - Trzeci odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.
Wykonawcy:  Rysiówna Zofia (Maryka Cuthbert   _Aktor ); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert   _Aktor ); Herz Lechosław (Zawiadowca stacji   _Aktor ); Bielska Olga (Małgorzata Linde   _Aktor ); Bezak Monika (Ania Shirley   _Aktor dziecko).

8:30 cykl "Smak na tak" (prowadzi Agnieszka Ciecierska) - Tydzień pod hasłem „co gotowali, gdy byli mali”, czyli przepisy na dania z dzieciństwa. Justyna Majchrzak- najłatwiejsze ciasto w świecie, według przepisu z piosenki.

9:30 cykl "Warsztat Małego Artysty" (prowadzi Magda Glapińska) - Jak stworzyć własną grę planszową

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja #zostańwdomu
Zobacz także
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przygody Dzielnej Zuzi" i "Tysiąc tysięcy rękawiczek" w gwiazdorskiej obsadzie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:10
Codziennie w "Poranku" o godz. 7.30 Polskie Radio Dzieciom zaprasza na cykl słuchowisk dla najmłodszych. Przez pięć dni w tygodniu stacja przypomina najlepsze produkcje Teatru Polskiego Radia w gwiazdorskiej obsadzie, z niezwykłymi efektami, wciągające i budzące wyobraźnię. Całodobowa i cyfrowa stacja dla dzieci i rodziców wspiera akcję #ZostańWDomu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz galerię zdjęć "Moja flaga" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 23:59
Od 1-3 maja do Polskiego Radia Dzieciom, spłynęło ponad 70 zdjęć własnoręcznie wykonanych flag. Była to specjalna akcja z okazji Dnia Flagi. W ten sposób stacja przyłączyła się do akcji "Moja Flaga".
rozwiń zwiń